Jak novoborští hasiči, tak Brniště vyzývají obce, města, občany a firmy k solidaritě.

„I když je krize a všichni musíme šetřit, je třeba projevit sounáležitost s postiženými. Nikdy nevíme, kdy se něco podobného může stát i nám a budeme potřebovat pomoc,“ apeluje František Jandera, starosta Brniště. To jde příkladem a svou finanční pomoc směřuje konkrétní obci.

„Rozhodli jsme se darovat Vlčicím padesát tisíc korun,“ upřesňuje František Jandera a pokračuje: „Rozhodnutí, jak s nimi naloží, necháme na samotné obci. Ta totiž nejlépe ví, kde budou zapotřebí.“

„Máme hroznou radost, děkujeme. Ani nevíte, jak nám to pomůže,“ neskrývá dojetí Jiřina Králíková, místostarostka Vlčic. Podle ní je osud peněz předem jasný.

„Podstatnou část darované finanční částky rozdělíme mezi dvě rodiny, které postihla tragédie a během povodní přišly o své nejbližší,“ říká Jiřina Králíková.

Hasiči organizují nefinanční sbírku

Na aktuální situaci reagují i dobrovolní hasiči z Nového Boru. Ti ve středu odstartovali humanitární sbírku na pomoc povodní postiženým obyvatelům Olomouckého kraje. „Rozhodli jsme se, že i přes tíživou ekonomickou situaci zorganizujeme a zaštítíme nefinanční humanitární sbírku,“ vysvětluje David Sobotka z SDH v N. Boru.

Až do soboty 4. července vždy od 15.00 do 19.00 hodin mohou občané Nového Boru, ale i okolí přinést své dary na náměstí Míru a předat je přímo do rukou hasičů.

Ti se spolu s novoborským městským úřadem postarají o jejich dopravu do centrálního skladu materiální pomoci v povodní postiženém městě Jeseník.

„Příspěvky do sbírky nám může veřejnost nebo firmy nosit i během dne přímo do naší hasičské zbrojnice, a to od sedmé do patnácté hodiny až do soboty,“ doplňuje za hasiče David Sobotka.

Co potřebují?

Podle informací z postižených oblastí jsou nejvíce zapotřebí pláštěnky, pracovní oděvy, balená pitná voda. Dále pak hygienické, úklidové a desinfekční prostředky, hadry, gumáky a zejména nářadí jako jsou lopaty, hrábě, motyky, kbelíky, kolečka.

V současnosti probíhá na místech zasažených katastrofální povodní úklid. Lidé čerpají vodu ze sklepů a dalších objektů. Zároveň intenzivně pokračují ve vyklízení zatopených domů, čistí je od nánosů bahna. V obcích jsou sčítány škody a shromažďovány požadavky na pomoc.