Novoborští dobrovolní hasiči opět řeší nezájem radnice o jejich práci. Po prosincovém ultimatu „Buď my nebo tajemník“ a dubnových tahanicích o peníze na oslavu čarodějnic, ze které vzešlo to, že na náměstí při oslavách vpodstatě zakázali vystoupit komukoli z novoborské radnice, je tu hned několik dalších problémů a hasiči o sobě opět dávají hlasitě vědět.
„Za hasičskou zbrojnicí je lapol, který je zde vpodstatě načerno. Žádali jsme opakovaně vedení města o jeho zlegalizování. Také se staráme o pódium, které se používá na různé kulturní akce. Měli bychom ho používat jen na akce města. Starostka ho ale půjčuje zdarma na různé jiné akce a práce na opravách a údržbě zůstávají na nás,“ vysvětluje pro začátek ty méně podstatné problémy dobrovolný hasič Martin Kočí a pomalu se dostává k jádru věci.
„Oficiální velitel našeho sboru, který je zaměstnancem města, už měl mít dávno schválenou a podepsanou náplň práce, ale dosud se tak nestalo. S jeho jmenováním do funkce dělalo město obstrukce, ale nebylo schopné mu po několika měsících oficiálně říci, co je vlastně náplní jeho práce. Vypracování a podepsání tohoto důležitého dokumentu bylo také podmínkou pro přihlášení se o krajskou dotaci na odměny hasičům. Kvůli liknavosti radnice jsme termín pro podávání žádostí propásli a přijdeme tak vlastně o 150 tisíc korun,“ dodává Martin Kočí s tím, že dalším důvodem k jejich nespokojenosti je jejich plat. Deset až dvanáct tisíc za práci, kterou pro město vykonávají, je podle něj spíše výsměch.
„Všechny tyto podněty jsme odeslali starostce k vyřízení, ale ona ty nejzásadnější ani nepředložila na jednání rady města. Jako naše jediná nadřízená by se určitě měla o naše problémy starat, ale zatím to vypadá, že jsme jí naprosto lhostejní,“ dodává rozzlobeně na závěr.
Starostka města Stanislava Silná se ale brání. „Všechny žádosti, které jsem od hasičů obdržela, jsem radě města předložila,“ říká. „O tom, že by město zanedbalo nějakou povinnost co se týká zpracování dokumentu o náplni práce pro vedoucího hasičské organizační složky jsem přímo od něj zaslechla poprvé těsně před pondělním jednáním rady města. Řekla jsem mu, aby se o celou věc začal sám zajímat a že personální oddělení ve spolupráci s ním dá vše do pořádku. Vůbec tedy nechápu, kam hasiči svými stížnostmi směřují. Sama je uznávám jako chlapy na správném místě a jejich práce si velmi cením, ale takovéto jednání z jejich strany mi připadá jako nekorektní politická hra,“ říká Stanislava Silná s tím, že právě vedoucí složky by měl být tím, kdo se podobnými záležitostmi má zabývat především a ne, že je bude své nadřízené sdělovat pouze jako problém, který musí sama vyřešit.
„Za podobné jednání by jakýkoliv jiný vedoucí v jakékoli soukromé firmě dostal hodinovou výpověď,“ dodává starostka na závěr.
Ke slovu se ale dostává opět Martin Kočí, jeden ze tří hasičů, kteří jsou zaměstnanci města. „Námi vypracované pracovní náplně už leží od poloviny dubna na personálním oddělení. Pouze nebyl nikdo schopný je schválit, popřípadě doplnit a podepsat. Není pravda, že bychom se o to nestarali. Problém skutečně není na naší straně. Není také pravda to, že by starostka předložila radním všechny naše požadavky. Oficiální cestou přes podatelnu jsme už přibližně před třemi týdny žádali o navýšení mzdových prostředků. O tomto nepadla na jednání rady ani zmínka,“ ohrazuje se Martin Kočí.