„Vrcholem bude předání čestných uznání in memoriam. Oceněni budou tři bývalí velitelé našeho sboru," řekl Deníku současný velitel skalických hasičů Jiří Havner.

Podle něj se chystá také velká spanilá jízda hasičských aut. „Pojedeme přes Českou Lípu a Nový Bor. Bude to zážitek, dorazí kolegové nejen z okolí, ale také z Prahy či Varnsdorfu," uvedl Havner. Na návsi prý už stojí kolotoče a vše je připraveno. „Rád bych ale upozornil, že pro auta bude náves po dobu slavností uzavřená. Objížďka bude vyznačena," dodal Havner.

Návštěvníci slavností se mohou těšit na stánkový prodej, country kapelu, ukázku historického šermu či výcviku psů, představení hasičské techniky nebo ohnivou show. Tečku za slavnostmi pak udělá ohňostroj. Dospělí za vstupné zaplatí 25 korun, děti do 15 let mají vstup zdarma.

Tři světové rekordy

Sbor byl založen již v roce 1869. Podílí na životě ve své obci i pořádáním pyžamových a hasičských plesů, dne dětí.

Skaličtí hasiči se do podvědomí veřejnosti dostali před několika lety, kdy všechna republiková média psala o jejich novém požárním voze, který se nevejde do garáže. „Všichni se nám tehdy ještě dlouho smáli. Ale od obce a Libereckého kraje jsme pak získali novou garáž za dva miliony, kam se nám vešlo hned několik vozu," okomentoval tehdy situaci Havner.

Nelze nepřipomenout, že skalický SDH byl organizátorem akcí, během nichž byl třikrát pokořen rekord v délce položených hadic. V roce 1999 hasiči položili necelé čtyři kilometry. O dva roky později se na letiště v Hradčanech sjelo na tři a půl tisíce hasičů z celé republiky, kteří rekord zvedli o dalších třicet osm kilometrů.

„O rok později jsme natáhli na čtyři tisíce hadic o délce padesáti dvou kilometrů," upřesnil Jiří Havner. Všechny tři rekordy jsou zapsány v Guinessově knize rekordů.

Program Hasičských slavností:10:00 - Zahájení slavností
11:00 - Slavnostní nástup
12:00 - Ukázka lezecké skupiny HZSLK Česká Lípa
13:00 - Spanilá jízda hasičské techniky Skalice Česká Lípa NovýBor Skalice
13:00 - Country kapela
13:30 - Ukázka historického šermu nebo výstup Policie ČR
15:00 - Výstava hasičské techniky
15:30 - Ukázka výcviku psů
16:00 - Představení a ukázka hasičské techniky
17:30 - Soutěž dovedností družstev
19:00 - Taneční kapela
21:00 - Hasičský zásah
22:00 - Ohnivá show
23:00 - Ohňostroj