Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Havlíček byl v Brixenu, Arbes v České Lípě

Česká Lípa /FOTOGALERIE/ - Od úmrtí nejslavnějšího českolipského vězně Jakuba Arbesa uplyne dnes rovné jedno století. V Lípě po něm zůstal nožík.

8.4.2014 5
SDÍLEJ:

Budova bývalé kartounky v dnešní Moskevské ulici, upravená v roce 1850 na soudní budovu s celami pro samovazbu, tady byl Arbes vězněný. Od roku 1901 tu sídlí škola. Foto: VMG Česká Lípa

Zůstal po něm nožík, kapesník a pero.

To jsou věci, které i dnes na severu Čech upomínají na zvláštní etapu v životě jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů a novinářů. Jakub Arbes (nar. 1840), který musel v letech 1873 až 1874 strávit třináct měsíců v českolipském žaláři, zemřel 8. dubna 1914 v Praze. Na den přesně uplyne dnes od jeho úmrtí rovných sto let.

S Českou Lípou se v její historii spojily osudy celé řady literátů, Jakub Arbes je ale zřejmě nejvýznamnějším z nich. A platí to i naopak: literární vědci považují Arbesovo českolipské období za velmi důležité.

„Jakub Arbes patří svým životem i dílem k Praze. Je jen málo jiných míst, na kterých kdy delší dobu pobýval nebo na kterých se odehrávají jeho díla, a nejvýznamnějším z tohoto mála je zcela jistě Česká Lípa,“ napsal kdysi literární historik Karel Krejčí.

Předměty po Arbesovi, které dnes uchovává Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě: rukopis, nožík a pero. Ten také přirovnal Arbesovo věznění v České Lípě k slavnému Havlíčkovu vyhnanství v Brixenu. „Když byli vytrženi a posláni Havlíček do Brixenu, Arbes do České Lípy, měli možnost se plně literárně rozvinout,“ míní Krejčí.

Arbes skutečně strávil dobu věznění aktivně. Pracoval na romanetech, literárním útvaru, který sám vymyslel a kterému dal později jméno básník Jan Neruda. Arbes v České Lípě napsal svá nejznámější romaneta Sivooký démon a Zázračná madona a do českolipského vězení později také umístil děj romaneta Akrobati.

Jak se obecně ví, vězení v České Lípě si Arbes vysloužil za své protirakouské články v Národních listech, kde Arbes působil jako odpovědný redaktor. Vězněn byl právě tady, neboť o jeho vině a nevině rozhodoval právě místní krajský soud.

„Na krajský soud do České Lípy poslalo státní zastupitelství hned pět žalob na Arbesa. Zřejmě se domnívalo, že německá soudní porota v České Lípě bude přísnější než česká porota v Praze,“ vysvětluje historik Ladislav Smejkal, proč byl Arbes souzen v České Lípě.

Německá porota byla přísnější

Záměr státního zastupitelství vyšel. Porota, která se sešla v tehdejším zámečku U vévody zákupského (dnes restaurace Arbes, pod nemocnicí) shledala pražského novináře vinným. Třináct měsíců si pak odpykal v žaláři v dnešní Moskevské ulici, kde dnes sídlí praktická škola.

Arbes, jenž se chtěl vyhnout potupné eskortě, přijel do České Lípy „k nástupu výkonu trestu“ sám vlakem 24. září 1873 ráno. Ještě si zaskočil na poštu poslat ženě dopis, prošel si město a do vězení nastoupil až odpoledne. Pak už z České Lípy poznal jen celu tři krát tři metry a vězeňský dvůr, kde se mohl dvakrát denně procházet.

Marie Červinková a pouťové srdceMarie Červinková byla služebnou u správce žaláře a Arbesovi uklízela jeho samovazbu. Narodila se v České Lípě v roce 1854 (její otec dostal ve městě práci jako opravář dřevěných vodovodních rour), takže v době Arbesova věznění jí bylo necelých 20 let. Po několika měsících „poznávání" začal Arbes Marii využívat k vynášení dopisů, článků a sepsaných listů. Tak se dostaly ven i texty publikované v časopisu Lumír. 31. května 1874 se konala proslulá pouť na Ptačí louceu lukostřelců, z níž Marie donesla Arbesovi perníkové srdce. V červenci mu věnovala svoji fotografii a v srpnu náhle vystoupila ze služby. Odjela ke své tetě a porodila dceru Marii. Později měla další nemanželskou dceru, která dostala jméno Josefina. Stejně se jmenovala i Arbesova manželka.

Autor: Michael Polák

8.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
EET. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Stráž pod Ralskem - Košťálov 1:4 (0:1).
8

Výsledkový servis nejen z fotbalu

Nemocnice plánuje nákladné investiční akce. Hledá podporu u obcí

Česká Lípa – Českolipská nemocnice plánuje nákladné investiční akce, nad jejichž rámec chystá změny na porodním oddělení. Žádá o podporu i starosty.

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Skalice potvrdila první místo

Skalice - Také fotbalisté SK Skalice prodloužili vítěznou šňůru, která se jim v krajském přeboru prodloužila na pět zápasů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení