VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman o sklářském sympoziu v Boru: „Těším se, že opět uvidím něco nového"

Nový Bor /SERIÁL IGS/ - Generálními partnery IGS 2015 budou Liberecký kraj a Preciosa Lighting. Hejtman Martin Půta udělil sympoziu záštitu.

12.8.2015 43
SDÍLEJ:

Na poslední sympozium se sjelo rekordních 70 výtvarníků a designérů z 20 zemí světa. Výtvarníci tvořili také ve sklárně Ajeto v Lindavě.Foto: Deník/Radmila Pokorná

„Za to, že něco tak ojedinělého a náročného pořádá a organizuje, si město Nový Bor zaslouží pomoc." To jsou slova hejtmana Libereckého kraje Martina Půty, směřující do Nového Boru a k blížícímu se Mezinárodnímu sklářskému sympoziu IGS 2015, které v Novém Boru a okolí proběhne v prvních čtyřech říjnových dnech.

O seriálu Vstříc k Mezinárodnímu sklářskému sympoziu IGS 2015 směřuje a hledí letní seriál, který v Českolipském deníku vychází každou středu během července a srpna. Najdete v něm zajímavosti z historie i aktuality ze zákulisí či nahlédnutí do bohatého doprovodného programu. Součástí seriálu jsou také vizitky nejvýznamnějších účastníků a hostů.

Hejtmanova slova k sympoziu mají svůj význam. Liberecký kraj se stal totiž generálním partnerem obří mezinárodní akce a hejtman Půta udělil svátku skla svou záštitu. Kraj by měl sympozium podpořit částkou 400 tisíc korun; uvolnit dotaci doporučili krajští radní, ještě ji ale za dva týdny musí schválit zastupitelé kraje.

„Podporu sympozia, a to nejenom finanční, považuji za důležitou, už jenom proto, že sklářství, Novoborsko a Liberecký kraj k sobě neodmyslitelně patří," míní hejtman. „Sklářský průmysl má za sebou hubenější období, které překonal, a dnes můžeme říci, že se tomuto odvětví daří. Jsem rád, že tak významná akce podporuje, a zviditelňuje tak tradiční řemeslo a samozřejmě také celý Liberecký kraj. Je to mimořádná akce světového významu."

Podle hejtmana je dobře, že tak prestižní akci má pod patronátem město Nový Bor a těší ho, že „jejím prostřednictvím se představí i práce významných firem regionu, ale i kus naší historie". „I proto jsem rád udělil záštitu, a jsem přesvědčen, že je potřeba podobné projekty podporovat," uvedl Půta.

„Jsem zvědavý i na exponáty z historie"

„Nesmírně mě hejtmanova morální podpora IGS 2015 těší," reagoval už dříve starosta Nového Boru a ředitel IGS Jaromír Dvořák. „Vedle finanční podpory je pro nás jako pořadatele sympozia totiž velmi důležitá právě i podpora morální a přijetí záštity hejtmanem Libereckého kraje vnímáme jako ocenění i jako výzvu."

Hejtman Půta na dotaz Deníku také přiznal, že ho na sympoziu sklářů láká to, že opět uvidí něco nového. „Těším se na avizované novinky a práci sklářů nejen věhlasných jmen, vždyť má na sympoziu představit svou tvorbu na sedmdesát umělců," vysvětlil Půta. „Zřejmě jako většina příznivců jsem také zvědavý na exponáty z historie IGS, které se podařilo zapůjčit díky firmě Ajeto a úsilí řady dalších nadšenců. Jistě bude k vidění celá řada krásných děl významných sklářů. Bude to mimořádná podívaná."

Preciosa má na IGS dvojí poslání

Druhým generálním partnerem sympozia bude Preciosa Lighting z Kamenického Šenova, která tak v rámci IGS 2015 bude vystupovat ve dvojím postavení. Je totiž jedním ze spolupořadatelů, a plní tak všechny úkoly, jež jsou v oblasti organizační i finanční kladeny na pořadatele. „Mimo to však IGS 2015 významně finančně podporuje a to včetně společných aktivit jako jsou propagace a oficiální společenské akce či kulturní program sympozia," objasnila Alena Forgáčová ze sekretariátu IGS 2015.

Preciosa pozvala světově známé osobnosti a vyhlíží experimenty Davida Černého

Kamenický Šenov - Jsou jedním z jedenácti spolupořadatelů a současně generálním partnerem, který poskytuje podporu společným kulturním aktivitám, konkrétním událostem i odborné vzdělanosti. To je úloha společnosti Preciosa Lighting z Kamenického Šenova, které se zhostí během Mezinárodního sklářského sympozia IGS 2015.

Eva JiřičnáFirma, která nedávno přejmenovala okolí své šenovské fabriky na Crystal Valley (Křišťálové údolí) a otevřela unikátní inovativní laboratoř, se na sympozium připravila opravdu velkoryse. Na největší šenovské sklářské huti chystá během sympozia setkání věhlasných jmen. Potká se tu mimo jiné světově proslulá britská architekta a designérka českého původu Eva Jiřičná s Jiřím Pelclem, významným domácím designérem a někdejším rektorem Vysoké školy umělecko-průmyslové.

Pelcl je ve sklárnách jako doma, například jeho soubor nápojového skla Vicenza, vyráběný novoborským Crystalexem, získal v roce 2006 Národní cenu za design.

Během sympozia bude v Preciose také tvořit jeden z nejvíce mediálně známých domácích umělců, sochař a autor mnoha provokativních instalací David Černý. Ze Slovinska přijede do Crystal Valley také držitelka místního národního ocenění „Designér roku" Tanja Pak a také korejská umělkyně Yeun-Kyung Kim. Chybět nebude ani ikona a matador českého skla, v Šenově zdomácnělý René Roubíček.

„Každý z umělců bude na huti pracovat v týmu, a to vždy ve spolupráci se studenty Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Kamenický Šenov," popisuje šéfdesignér společnosti Preciosa Lighting Jaroslav Bejvl ml. „Součástí naší podpory projektu IGS je také vlastní komunikační platforma na webu www.preciosa-igsym-posium.com, která obsahuje informace o programu IGS i profily osobností, se kterými spolupracujeme."

Slovinská designérka roku přijela kvůli IGS už nyní, chce se připravit

Kamenický Šenov - Mezinárodní sklářské sympozium IGS 2015 proběhne až na začátku října, ale někteří z účastníků se na svátek skla připravují už nyní. Právě kvůli IGS přijela v těchto dnech až ze Slovinska významná designérka Tanja Pak. Držitelka slovinského národního ocenění Designér roku je na Novoborsku od pondělí a stráví tu celý týden. Nejvíc času chce věnovat přípravě na huti společnosti Preciosa Lighting.

Pak se v pondělí na Novoborsku sešla a poobědvala s Jiřím Pelclem, o den později navštívila Sklářské muzeum v Novém Boru. Dnes, zítra a pozítří bude během dopoledne pracovat na huti v Preciose. Odpoledne chce věnovat prohlídkám okolí Nového Boru a Kamenického Šenova.

Tanja Pak v současné době působí jako profesorka na Univerzitě výtvarného umění a designu v Lublani. Její vášní jsou prostorové instalace velkého měřítka a mezi její nejčastější náměty patří voda, a to od lidských slz přes bubliny ve vodě až po bílé mraky.

Kromě velkých instalací zaznamenala slovinská umělkyně mimořádný úspěch také coby designérka užitných předmětů. Soustředí se nejen na účel jednotlivých předmětů, ale i na pocity, které jsou spojené s jejich užíváním.

V Lublani také založila rovněž první a dosud jedinou slovinskou galerii zaměřenou na sklo. V Galerii Glesia po boku její stálé expozice vystavují zavedení umělci z různých částí světa.

Sama Pak své práce vystavuje ale také sólově i na skupinových výstavách po celém světě.

Vizitky účastníků IGS 2015
Stanislav Müller
• na IGS 2015 míří v roli tvořícího umělce, ale také coby performan, při zahájení výstavy IGS History totiž představí svůj velký projekt Mirrorman (Zrcadlový muž), se kterým už navštívil mnoho festivalů současného umění a divadla
• je absolventem VŠUP, sklářského ateliéru prof. Vladimíra Kopeckého
• často tvoří společně se svou ženou Radkou, se kterou od roku 2012 působí na Toyama Institute of Glass Art v Japonsku, kde navazuje na působení předchozích často s Novoborskem spojených profesorů jako Vladimír Klein či František Janák
• maluje také obrazy a poslední novinkou jsou intarzované obrazy vytvářené ze staniolových fólií

Studio Dechem
• Michaela Tomíšková a Jakub Janďourek, kteří se skrývají za značkou Dechem, budou patřit mezi největší domácí hvězdy sympozia, jsou to totiž úřadující vítězové zatím posledního ročníku Czech Grand Design a nositelé titulu Grand Designér roku
• ani Michaela ani Jakub nepocházejí ze sklářských rodin, ale sklo se oběma podle jejich slov stalo fascinací na celý život
• seznámili se při studiu Vyšší odborné školy sklářské v Novém Boru, Jakub sem nastoupil coby absolvent oboru dějiny umění Filozofické fakulty UK a sklo ho tak zaujalo, že se do Nového Boru přestěhoval, Michaela po studiích v Novém Boru absolvovala studium produktového designu na VŠUP

Autor: Michael Polák

12.8.2015 VSTUP DO DISKUSE 43
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Lakýrníci 23 600 Kč

Lakýrníci automobilů a jiných vozidel Lakýrník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23600 kč. Volných pracovních míst: 50. Poznámka: Pracovní náplň, -velkoplošné nátěry základním nátěrem, mezivrstvou, vrchním nátěrem, konečné plošné lakování,vrchní lak, -základní a vrchní nátěry konstrukčních prvků, -odstraňování přetoků a zbytků barvy, -opravy vad finálního nátěru včetně laku, -měření vrstvy nátěru, mřížková zkouška, měření lesku, -vystříkávání dutin, Požadujeme, -vyučení v oboru lakýrník (výhodou), -praxe v oboru minimálně 2 roky, Nabízíme, -Zázemí v rozvíjející se nadnárodní společnosti, -Možnost dalšího profesního růstu , -Týden dovolené navíc (tedy 25 dnů dovolené ročně), -Měsíční prémie za výsledky práce a odměny za Kaizeny (resp. změny k lepšímu), -Roční výkonnostní odměnu , -Příspěvek na životní a penzijní pojištění po odpracovaném roce , -Dotované závodní stravování, -Zdravotní péče včetně očkování proti chřipce, -Sportovní a kulturní aktivity , -Zvýhodněné mobilní tarify, Pozice je vhodná i pro cizince., První kontakt emailem!. Pracoviště: Bombardier transportation czech republic a.s. - 001, Svatopluka Čecha, č.p. 1205, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Michaela Mádlová Knazovič, +420 487 802 607.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 117 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulant. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 117 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce, -obsluha a základní preventivní údržba a oprava manipulační techniky a užitkových vozidel výroby, -udržování manipulační techniky, užitkových vozidel výroby a pracovních (manipulačních a skladových) prostor v řádném technickém stavu a vedení záznamů o jejich provozu, -vedení řádné a včasné evidence a dokumentace směnových výsledků, -odpovědnost za svěřený materiál, nářadí a osobní ochranné pracovní pomůcky, -dodržování bezpečnosti práce, požárních předpisů a prevenci vzniku úrazů a neshod v rámci BOZP, PO a nakládání s odpady, -dodržování norem, bezpečnostních a jiných provozních a legislativních předpisů, postupů a pokynů, -dodržování kvality výstupů dle stanovených norem/vzorků, -hlášení poruch, závad, nedostatků, připomínek přímému nadřízenému, -ostatní činnosti dle pokynů nadřízeného, Požadujeme, -SOU, -praxe: min. 1 rok , -ŘP skupiny B, oprávnění VZV, -ŘP skupiny C, D, E, T výhodou, -pozornost, pečlivost, odpovědnost, Nabízíme, -v první fázi pracovní poměr na dobu určitou, -dvousměnný, týdenní pracovní doba 37,5 hodiny, -základní mzda + měsíční prémie, -finanční benefity, -obědy zdarma/příspěvek na stravování, příspěvek na dopravu, -2 dny indispozičního volna, -možnost podílet se na rozvoji oddělení/firmy, -osobní růst a pravidelné vzdělávání, -příspěvek na dopravu, V případě, že Vás naše nabídka zaujala, zašlete strukturovaný životopis spolu s motivačním dopisem na emailovou adresu kariera@praktiksystem.cz. Vaše žádosti o pracovní pozici vyhodnotíme a do 14 dnů Vás budeme informovat o stavu výběrového řízení.. Pracoviště: Praktik system s.r.o. - 001, Pod Vinicí, č.p. 81, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: kariera@praktiksystem.cz, .

Management - Management Vedoucí 15 000 Kč

Řídící pracovníci v maloobchodě Vedoucí stravovacího úseku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadujeme:, -vyucení v oboru, ci praxi v pohostinství, -plný nebo cástecní pracovní úvazek, -schopnost práce na PC (na restauracní systém AGNIS budete zaškoleni), -samostatnost, zodpovednost, casová flexibilita a trestní bezúhonnost, -hmotná zodpovednost za skladové zásoby je podmínkou nástupu, -výhodou bydlište Doksy a okolí, NABÍZÍME zajímavou práci v perspektivní společnosti, zajímavé platové ohodnocení a dobrý kolektiv., NÁSTUP možný od 26.3.2018, Strukturované životopisy zasílejte na email: prace@posluvmlyn.cz, Kontakt: 734 596 586. Pracoviště: Rekreační areál poslův mlýn, Poslův mlýn, č.p. 976, 472 01 Doksy. Informace: prace@posluvmlyn.cz, +420 734 596 586.

Administrativa - Administrativa Sekretářka, sekretář 20 000 Kč

Sekretáři (všeobecní) Asistent (-ka) vedoucího závodu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme vhodnou kandidátku či kandidáta na pozici technický asistent (-ka) vedoucího závodu. Náplní práce je vyřizování administrativních záležitostí, spolupráce se závody v ČR, SR a Německu, komunikace s úřady státní správy, samostatné řešení úkolů, zodpovědnost za provoz kanceláře vedoucího závodu. , Pozice je vhodná i pro absolventy.. Pracoviště: Apollo metal, spol. s r. o.- brniště, 471 29 Brniště. Informace: Tomáš Truxa, +420 721 062 335.


Ilustrační foto.

Cvikov držel s favoritem krok jen první půlku

Jeviště milánského Teatra Gerolama, kde probíhala výstava sklářské společnosti Lasvit, ozdobila soška dřevěného koně.
6

FOTO: Kabaret monster od Lasvitu uspěl v Miláně

Českolipské muzeum vystaví Trofeje Excursionsclubu

Česká Lípa - Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě otevírá ve středu 25. dubna v 16 hodin v Maštálkově výstavní síni výstavu Trofeje Excursionsclubu.

Lidé chtěli měřit rychlost na Macháči i na Ještědu

Liberecký kraj - I letos se policie v Libereckém kraji zapojila do celostátní akce Speed Marathon, v rámci které měří rychlost na základě tipů veřejnosti.

„U nás může rozkvést ten, kdo by v jiném souboru odumřel,“ říká Alena Pešková

Liberecký kraj – Ta působí jako šéfka libereckého baletu, který je nejmenším souborem v České republice. 

Věřím, že divizi zachráníme, říká předseda Arsenalu

Česká Lípa - Na čtrnáctou příčku divizní tabulky (skupina B) klesli po sobotní porážce s Motorletem (0:3) fotbalisté českolipského Arsenalu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT