Jaké jsou plány Libereckého kraje s bývalým vojenským prostorem v Ralsku, co trápí českolipskou nemocnici, školství, ale i to, jak se věci mají s obchvatem České Lípy. O klíčových tématech hovořil včera hejtman Libereckého kraje Martin Půta na veřejném setkání s obyvateli České Lípy. V kulturním domě Crystal, kam v 16 hodin zavítala také většina představitelů vedení města i zastupitelé, došlo i na konkrétní dotazy.

Palčivý problém nedostatku sociálních zařízení v regionu pro seniory s minimální schopností soběstačnosti, otevřela paní Kvapilová z České Lípy. „Vy v Liberci budete mít hospic nebo ho příští rok dobudujete, ale já mám devadesátiletou maminku umístěnou v pečovatelském domě na Ladech, kde pracovní směna skončí v pátek ve tři a klienti jsou tam potom až do pondělí do sedmi bezprizorní," upozorňovala. „Na to, abych jí doma připravila potřebné zázemí, nemám peníze a nikdo tady v České Lípě mi není schopen poradit, kam se můžu obrátit," líčila paní Kvapilová, které hejtman přislíbil pomoc.

Další z občanů rozvířil debatu, ve které poukázal na nedostatek zemědělských oborů na Českolipsku v souvislosti s přesunem části školy z Doks do školy 28. října v České Lípě. Hejtmanu Půtovi dále vyčetl, že kraj dostatečně nevede mládež ke studiu technických oborů, jako je například opravář motorů. „Je pravda, že zemědělské obory nejsou tolik poptávané. Je to především obor farmář. Zahájili jsme jednání se ZOD Brniště o možné spolupráci na praxích i stipendijním programu. Zaměstnavatelé po propojení školství volají," reagovala Alena Losová, krajská radní pro školství.

Před setkáním s občany hejtman společně se starostkou České Lípy Romanou Žateckou navštívil Jizerské pekárny, společnost Johnson Controls, Farní charitu, českolipskou nemocnici, probační a mediační centrum i obchodní akademii.