Třetím rokem propojila česká herečka svou letní dovolenou, jejíž část tráví na chalupě na Českolipsku, s průvodcovstvím na zámku v Zákupech. Tento nápad se zrodil před dvěma lety v době epidemie koronaviru, která uzavřela divadla a omezila kulturní život. „Nejdřív jsem myslela, že to bude na jednu sezónu. Pak jsem si řekla, že když jsem se už to vše naučila, byla by škoda to nevyužít. Navíc jsem typ člověka, co nevydrží nic nedělat, a to i během dovolené,“ řekla Dolinová.

Každý den absolvuje čtyři až pět prohlídek, které trvají necelou hodinu. Návštěvníci na zámeckou paní narazí ještě dnes, tedy v pátek 2. září, a v neděli. Zatímco někteří zájemci si objednávají časové vstupenky cíleně na její prohlídky, většina je její přítomností spíše překvapena. „Ženy mě poznají hned, mužům jsem povědomá. Považují mě třeba za pošťačku, než jim manželky řeknou, kdo jsem. Pak se i vyfotíme u kašny. Takové zážitky k létu patří,“ dodala.

S kastelánem zákupského zámku Vladimírem Treglem se domluvila, že se nebude ve výkladu učit úplně vše, každé jméno či dataci. Podle ní jsou mnohem důležitější příběhy, které se pojí se šlechtici či vybavením interiéru. „Se skupinou návštěvníků postupuji podle přesně daného scénáře, nic si nevymýšlím. Mám jasně určené, co musím zmiňovat, za sebe přidávám i pár oblíbených věcí tak, aby se hosté bavili. Je to vlastně takové moje malé hodinové představení,“ podotkla se smíchem herečka a bývalá tvář televize Nova, kde moderovala relace o počasí a pořad Snídaně s Novou.

Jak sama přiznala, s rolí průvodkyně jí hodně pomohlo její herecké povolání. Při premiéře zažívala velkou nervozitu. Nyní do toho vplula a cítí se už jako ryba ve vodě. „Jistá exhibice je dobrá, ale nesmí to přebít ta fakta a zajímavosti. Snažím se s lidmi udržovat kontakt a interakci, aby jen jako ovce nepřecházeli z místnosti do místnosti,“ zdůraznila průvodkyně.

Sama má k historii blízko a díky průvodcovství se ten vztah ještě prohloubil. Snaží se o rodu Habsburků, který je se zámkem neodmyslitelně spjatý, dovídat další a další informace, aby mohla během prohlídky zmínit i nějakou pěknou pikantnost. Ráda čte i historické romány. „Zajímá mě i 20. století. Čím jsem starší, tím více tíhnu k historii. Někdy mě až mrazí, jak se vše opakuje jako přes kopírák, a my to nevidíme či nechceme vidět,“ zamyslela se Dolinová.

Zákupský kastelán vnímá působení herečky v roli průvodkyně jako zpestření pro návštěvníky. Podle něj do týmu průvodců zapadla, i když provází jen nárazově. „Z jejích prohlídek odcházejí návštěvníci spokojení, což vnímáme jak z jejich reakcí, kdy vždy na konci prohlídky zatleskají, ale také například z komentářů na našem facebookovém profilu,“ informoval Tregl. Jeho slova potvrzují i samotní hosté. „Loni jsem byl s manželkou-učitelkou se specializací na logopedii a velmi ji chválila za výslovnost a perfektní projev. Mně se zase líbila jako dáma, takže mohu jen doporučit,“ ocenil výkon zámecké paní host Josef.

Pokud zrovna dočasná zámecká paní neprovází, tráví čas na chalupě, kterou si pořídila před lety hlavně kvůli dětem. Jelikož bydlí v Praze na Proseku, cesta sem jí zabere přibližně hodinu. Chalupa byla v nepříliš dobrém stavu, neměla ani záchod, ani koupelnu, ale postupem času se ji podařilo dát dohromady. „Nenudím se tu, kromě práce na zámku a na zahrádce sem pořád za mnou přijíždí někdo z kamarádů nebo dcera, a tím pádem je u mě stále docela živo,“ podotkla Dolinová.

Zámek Zákupy patří vedle Sychrova k objektům s celoročním provozem a v letních měsících nabízí dva prohlídkové okruhy. V červenci a srpnu zde dětské návštěvníky provází princezna. „S příchodem prázdnin se nám mění struktura návštěvníků, proto v daleko větší míře otevíráme trasy zaměřené na rodiny s dětmi, ať to jsou prohlídky zkrácené, nebo přímo kostýmované, vedené hravou formou,“ osvětlil ředitel Územní památkové správy na Sychrově Miloš Kadlec.

Zákupský zámek také prošel rozsáhlou rekonstrukcí celého střešního pláště, krovů a půd. Dále došlo k elektrifikaci prohlídkové trasy Zámek za Františka Josefa I., neboť rozvody mohly být díky rekonstrukci taženy shora tak, aby nepoškodily původní výmalbu. Osvětlení je nyní ve 14 místnostech a je ovládáno prostřednictvím mobilní aplikace. „Návštěvníci se mohou těšit na kostýmované noční prohlídky, které zachycují momenty ze života letošní jubilantky Anny Marie Františky velkovévodkyně Toskánské. Od jejího narození letos uplynulo významné výročí 350 let,“ dodal Tregl.