Nová pravidla, která by výrazně omezila hazard v Novém Boru, schválí zdejší zastupitelé nejdříve v prosinci. Kvůli nejasnostem souvisejícím s kontroverzní novelou loterijního zákona se rozhodli, že nebudou riskovat možné soudní pře s provozovateli heren.

Po regulaci hazardních her se ve městě volá takřka ze všech stran. Impulsem byl srpnový útok, kdy skupina Romů napadla v jedné z heren hosty mačetami a obušky a tři muže vážně zranila. K incidentu došlo poté, co servírka požadovala po dvou mladistvých, kteří chtěli hrát automaty, občanské průkazy. Omezení heren je rovněž jedním z požadavků petice, jíž iniciativa novoborských žen a matek Bezpečí domova adresovala premiérovi Petrovi Nečasovi. Od zpřísnění pravidel si místní slibují snížení kriminality a vyšší bezpečnost.

„Novela loterijního zákona je značně kontroverzní. Zatím není vůbec vyjasněný legislativní rámec, se kterým musí být naše obecně závazná vyhláška v souladu. Po konzultacích s právníky jsme se rozhodli, že bude lepší, když vyčkáme,“ vysvětlil starosta Jaromír Dvořák (SLK).

V časovém skluzu nebudou

Jeho názor podpořil Viktor Novotný (nez. SNK – ED): „Zákon je v tuto chvíli naprosto nejasný. Nerad bych se dočkal toho, že kvůli rozporu vyhlášky se zákonem budou městu hrozit soudní pře.“
Kvůli posunutí termínu rozhodnutí o regulaci hazardu ve městě vyslovil Josef Doškář (Suverenita) obavy, aby novela místní vyhlášky vůbec vstoupila k 1. lednu příštího roku v platnost.

„Pokud se o ní bude hlasovat 14. prosince, kdy má být jednání zastupitelů, nebudeme v časové prodlevě,“ ujistil vedoucí finančního odboru Jiří Anděl, který novelu vyhlášky připravuje.
Podle dřívějšího vyjádření starosty Dvořáka již nechtějí nové herny povolovat a pokud jejich provozovatelům vyprší povolení, nemuseli by je již obnovit.
Radní již diskutovali o tom, že by herny mohly mít omezenou provozní dobu, která by se odvíjela podle jednotlivých lokalit. Padla i možnost, že by herny neměly být v městské památkové zóně. Na jejich prosincové jednání chce Josef Doškář, který prosazuje nulovou toleranci hernám, pozvat poslance Věcí veřejných Josefa Novotného, jenž se otevřeně postavil proti hazardu.

Ve dvanáctitisícovém Novém Boru je 19 povolených míst, kde lidé mohou provozovat hazardní hry. Za poslední půlrok se ale zhruba o čtvrtinu snížil počet hracích zařízení. Zatímco počátkem října jich bylo na 130, dnes jich je kolem 90. Z jejich provozu za letošní rok přijde do městské kasy zhruba 1,7 milionu korun.