V Libereckém kraji je pouze jedno město, které se pyšní titulem Historické město roku. Jilemnice. O získání tohoto celorepublikového titulu teď usiluje i Nový Bor. Ten zvítězil v krajském kole a postoupil do celonárodního, kde na něj čeká třináct soupeřů. Vyhlášení proběhne v dubnu na Pražském hradě.

„Máme ohromnou radost a zároveň pocit satisfakce za roky, které jsme věnovali revitalizaci centra města. Je to ale i velká motivace do další práce na záchraně památek a cenných staveb, které ve městě máme,“ říká starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Krajská komise ocenila především dlouholetou a systematickou péči Nového Boru o městskou památkovou zónu a zdařilou obnovu historického centra, kterou loni završila rekonstrukce náměstí Míru. „I přesto, že se památková péče musí potýkat s narušení památkové zóny necitlivou panelovou výstavbou z doby před vyhlášením památkové zóny, se jedná o mimořádně hodnotné historické město, ve kterém dochází ke vzorovým obnovám řady objektů.“ uvádí ředitel Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Krčmář.

Postup a odměna

Kromě postupu do celorepublikového kola získá Nový Bor také odměnu 100 000 korun. Peníze vloží do dotačního programu na obnovu nemovitostí, které leží v památkové zóně, ale nemají statut památky a jejich vlastníci proto nedosáhnou na dotace ministerstva kultury. „Jsme jedním z mála měst, které takto pomáhá soukromým vlastníkům. Věřím, že je v jejich činnosti navýšením dotačního programu ještě více podpoříme,“ vysvětluje Dvořák.

V krajském kole soutěže se na druhé příčce umístila Lomnice nad Popelkou. Třetí místo obsadil s minimální bodovou ztrátou Hrádek nad Nisou.