Třetí a nejdelší úsek trasy vedoucí z České Lípy do Kamenického Šenova by měl být hotov letos na podzim. Svazek obcí uspěl se žádostí o dotaci z evropských fondů, předfinancování projektu zajistí Česká Lípa, zastupitelstvo na to z rozpočtu uvolnilo 36 milionů korun.

„Zájemci o zakázku mají možnost se přihlásit do veřejné soutěže. Uzávěrka je 21. března,“ řekla mluvčí českolipské radnice Kateřina Urbanová.

Stavba stezky dlouhé téměř 17 kilometrů byla kvůli rozložení nákladů rozdělena do tří etap stavba té první začala v říjnu 2007. Hotovy jsou dvě kratší etapy z České Lípy přes Manušice, Horní Libchavu až do Volfartic v celkové délce 8,2 kilometru. Jejich výstavbu za 28 milionů korun podpořil Státní fond dopravní infrastruktury.

Dokončit zbývá ještě zhruba 8,5 kilometru dlouhý úsek, který by měl propojit stezku z Volfartic přes Nový Oldřichov až do Kamenického Šenova. Končit bude u Panské skály Varhan.

Pro stavbu cyklostezky Varhany využil svazek obcí bývalou železniční trať z České Lípy do Kamenického Šenova.

„Myšlenka využít těleso bývalé trati, a vybudovat tak ojedinělou cyklostezku, vznikla již před lety. V roce 2001 byl za tímto účelem založen i dobrovolný Svazek obcí cyklostezka Varhany, jehož členy jsou města a obce ležící na trase,“ řekla k historii projektu starostka České Lípy Hana Moudrá, která je předsedkyní svazku.

Cyklostezka Varhany nebude zřejmě jediným projektem v kraji využívajícím zaniklou železnici. V současnosti vzniká podobný plán na využití tělesa zrušené trati mezi Rynolticemi a Novým Borem. Trasa nese zatím pracovní název cyklostezka sv. Zdislavy.

Stezka dlouhá 34 kilometrů povede po trati zhruba z jedné třetiny. Náklady na její vybudování se odhadují na 30 až 40 milionů korun. Svazek obcí, které plánují trasu vybudovat, chce získat dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Pokud se to podaří, první cyklisté by ji mohli využít už za pět let.

V Libereckém kraji slouží cyklistům 2200 kilometrů cyklotras, z 99 procent ale využívají současné komunikace. Nově budovaná stezka Varhany i chystaná cyklostezka sv. Zdislavy ale odvádějí cyklisty z běžného provozu, a jsou proto bezpečnější. Na podporu rozvoje cyklotras zřídil Liberecký kraj samostatný grantový program.

(čtk)