Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hledají shodu s ekology

Českolipsko - Bez ní se protipovodňová opatření v regionu neuskuteční.

8.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Petr Jeník

Občané okresu se ochrany před povodněmi dočkají až za několik let. Protipovodňová opatření jsou zatím jen na papíře. Povodí řeky Ploučnice spadá do soustavy chráněných území Natura, a proto je posuzování návrhů přísné. První návrh odmítli ekologové.

„Dokumentace nabízí sérii řešení protipovodňových opatření zejména vybudováním poldrů, ale problémem je záporné stanovisko z hlediska životního prostředí,“ uvedl místostarosta České Lípy Tomáš Vlček, do jehož pravomoci spadá i tato problematika.

Podrobněji vysvětluje problematiku protipovodňových opatření Václav Svejkovský z Povodí Ohře. „Existuje studie, jejíž hlavní nosná myšlenka o opatřeních v povodí je výstavba suchých nádrží – poldrů, které by část povodňové vody zachycovaly,“ uvedl. Zároveň ale vysvětlil, že jsou zpracované další materiály, které navrhují jiná opatření blízká přírodě, například revitalizaci úseků toků či pozemkové úpravy.

Po jednání, které se uskutečnilo v Mimoni, nastal posun při přípravách protipovodňových opatření. „Veškeré návrhy by se měly vyhodnotit ze všech hledisek: ekologického, ekonomického, pozemkového a podobně. Předpokládám, že vznikne variantní řešení, které v sobě zahrne jak poldry, tak i další úpravy,“ říká Václav Svejkovský.

Negativní stanovisko z hlediska životního prostředí vyplývá z obav, že by suché nádrže mohly poškodit faunu a floru v místech jejich výstavby. Proto chceme výstavbu poldrů ve výsledku kombinovat s opatřeními blízkými v přírodě. V novém návrhu budou proto jen některé z dnes uvažovaných poldrů. „Studii opatření budeme tvořit ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a Agenturou regionálního rozvoje,“ doplnil Václav Svejkovský.

Jak vysvětlil Tomáš Vlček, nejprve budou dokumentaci protipovodňových opatření připomínkovat všechny zainteresované instituce a iniciativy, aby se předešlo sporným bodům. „Tok Ploučnice a také Šporky vede mnoha katastry, takže množství subjektů státní správy a samosprávy, které se k opatřením budou vyjadřovat, se násobí,“ podotkl českolipský místostarosta.

Na otázku Deníku, v jakém časovém horizontu se lidé dočkají ochrany před povodněmi, odpověděl: „Nejprve proběhne složité schvalování, pak přijde na řadu žádost o dotace. To vše je otázka několika let.“

Poldr je přirozeně nebo uměle ohraničený prostor v blízkosti vodního toku, který je za sucha využíván zemědělsky a při povodni slouží k zachycení části povodňové vlny a má funkci retenční.

Autor: Eva Vlastníková

8.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Pohádka Johna Shockleeho je pozitivní, inspirativní a zábavná, o tom, že žít své sny lze v jakémkoliv věku.

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Česká Lípa – Incident, při kterém se dvě ženy nadýchaly nebezpečné látky, převzali policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení