Občané okresu se ochrany před povodněmi dočkají až za několik let. Protipovodňová opatření jsou zatím jen na papíře. Povodí řeky Ploučnice spadá do soustavy chráněných území Natura, a proto je posuzování návrhů přísné. První návrh odmítli ekologové.

„Dokumentace nabízí sérii řešení protipovodňových opatření zejména vybudováním poldrů, ale problémem je záporné stanovisko z hlediska životního prostředí,“ uvedl místostarosta České Lípy Tomáš Vlček, do jehož pravomoci spadá i tato problematika.

Podrobněji vysvětluje problematiku protipovodňových opatření Václav Svejkovský z Povodí Ohře. „Existuje studie, jejíž hlavní nosná myšlenka o opatřeních v povodí je výstavba suchých nádrží – poldrů, které by část povodňové vody zachycovaly,“ uvedl. Zároveň ale vysvětlil, že jsou zpracované další materiály, které navrhují jiná opatření blízká přírodě, například revitalizaci úseků toků či pozemkové úpravy.

Po jednání, které se uskutečnilo v Mimoni, nastal posun při přípravách protipovodňových opatření. „Veškeré návrhy by se měly vyhodnotit ze všech hledisek: ekologického, ekonomického, pozemkového a podobně. Předpokládám, že vznikne variantní řešení, které v sobě zahrne jak poldry, tak i další úpravy,“ říká Václav Svejkovský.

Negativní stanovisko z hlediska životního prostředí vyplývá z obav, že by suché nádrže mohly poškodit faunu a floru v místech jejich výstavby. Proto chceme výstavbu poldrů ve výsledku kombinovat s opatřeními blízkými v přírodě. V novém návrhu budou proto jen některé z dnes uvažovaných poldrů. „Studii opatření budeme tvořit ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a Agenturou regionálního rozvoje,“ doplnil Václav Svejkovský.

Jak vysvětlil Tomáš Vlček, nejprve budou dokumentaci protipovodňových opatření připomínkovat všechny zainteresované instituce a iniciativy, aby se předešlo sporným bodům. „Tok Ploučnice a také Šporky vede mnoha katastry, takže množství subjektů státní správy a samosprávy, které se k opatřením budou vyjadřovat, se násobí,“ podotkl českolipský místostarosta.

Na otázku Deníku, v jakém časovém horizontu se lidé dočkají ochrany před povodněmi, odpověděl: „Nejprve proběhne složité schvalování, pak přijde na řadu žádost o dotace. To vše je otázka několika let.“

Poldr je přirozeně nebo uměle ohraničený prostor v blízkosti vodního toku, který je za sucha využíván zemědělsky a při povodni slouží k zachycení části povodňové vlny a má funkci retenční.