Sedmačtyřicetiletý Pavel Špaček se pohřešuje už devět let. Naposledy byl spatřen 30. července 2013 v Doksech, kde žil. Měl se vydat ke své bývalé manželce do obce Bezděz, kam však už nedorazil. Počítalo se i s variantou, že se mohl pokusit o sebepoškození.

Seznam pohřešovaných
a hledaných na Českolipsku byl platný k 20. červnu 2022.

„Pohřešovaný žil sám, ale byl v kontaktu se svým bratrem. Ten, když se mu nemohl dva týdny dovolat a ani ho nezastihl doma, to nahlásil,“ popsala případ mluvčí policie Ivana Baláková. Od té doby „svítí“ jméno pohřešovaného v policejní databázi.

Podobně to vypadá i s Gizelou Škopovou, která se do České Lípy přestěhovala. V minulosti trpěla psychickými problémy, léčila se z alkoholismu a je možné, že přestěhováním chtěla začít novou etapu svého života. Koncem března roku 2008 přerušila kontakt se svými rodiči a pár dní nato se její jméno objevilo mezi pohřešovanými, kde doposud setrvává.

Volby. Ilustrační foto.
U voleb nebudou chybět ani populistické sliby, myslí si lidé z Českolipska

„V podobných případech, kde roli hraje i zdravotní stav, kontrolujeme nemocniční zařízení a provádíme prověrku v databázi mrtvých osob neznámé totožnosti,“ sdělila Baláková.

Nenastoupili do vězení

Zatímco předchozí dva se pohřešují, Daniel Štutz ze Cvikovska patří mezi hledané osoby. Okresní soud v České Lípě ho odsoudil k trestu vězení, do kterého nenastoupil ve stanovém termínu. Policie ho hledá od začátku května 2013. Podle zprostředkované, ale věrohodně neověřené informace měl být v minulosti spatřen v Anglii.

„Hledané potřebujeme buď vyslechnout, nebo se jedná o lidi, na které byl vydán příkaz k dodání do výkonu trestu. Často pátráme i po adrese, kde se zdržují, za účelem předání úřední písemnosti,“ osvětlila Baláková.

Mezi čerstvé hledané osoby patří sedmatřicetiletá Eva Komárková ze Sosnové u České Lípy. Ta byla odsouzena za krádeže, ale jelikož nenastoupila do vězení, od začátku května po ní pátrá policie. „Veškeré informace ke kterémukoli hledanému či pohřešovanému sdělte policistům na služebně nebo telefonicky na bezplatné lince 158,“ vyzvala Baláková.

Ze života nemocnice v České Lípě.
RETRO: Špitál v dobách minulých. Podívejte se na historické fotky

Nevyřešené případy často přitahují pozornost veřejnosti. Známým policejním pomníčkem v kraji se stala tehdy čtrnáctiletá Ivana Košková, která záhadně zmizela 13. července 1997 během cesty na kole z Příšovic za tetou do Svijanského Újezdu, kam už nikdy nedorazila. Pohřešuje se už přes dvacet let a její zmizení inspirovalo ke vzniku dokumentárního krimi podcastu Pohřešovaná, za nímž stojí Petr Hátle pocházející ze severu Čech.

„Na případ jsem narazil v tisku pár měsíců před dvacátým výročím jejího zmizení a silně se mi vybavily vzpomínky na dobu, kdy se ztratila, a jak intenzivně se o tom tenkrát mluvilo. Překvapilo mě, že se v případu neobjevily žádné nové skutečnosti, i to pro mě bylo impulsem se k případu z pozice dokumentaristy vrátit,“ informoval tvůrce podcastu.

Lesnický den v Ralsku
Ukázky vábení či práce loveckých psů. V Ralsku ukázali kouzlo lesnictví

Po ztracené dívce pátraly stovky policistů, organizovaly se rozsáhlé akce, pátralo se na zemi, ve vodě i ze vzduchu pomocí vrtulníku s termovizí. Vytvořen byl i speciální tým, vyslechly se stovky lidí. Pátralo se v České republice i v Německu, neboť nebyla vyloučena ani verze, že je dívka někde v cizině.

„Fotku s popisem dostala společnost La Strada, která pomáhá ženám zneužívaným k prostituci a má pobočky v devíti státech Evropy. Ani evropské kontakty nepomohly,“ zavzpomínala mluvčí policie Vlasta Suchánková.