Podle základních požadavků, které popisuje mluvčí českolipské policie Ivana Baláková, to chce zřejmě odhodlání, fyzickou zdatnost a hlavně chuť učit se novým věcem.

Zájemce o práci u policie musí být v první řadě plnoletý, trestně bezúhonný a minimálně středoškolsky vzdělaný s maturitou. Dále musí doložit vlastnictví řidičského průkazu a měl by to být zdatný plavec.

Prakticky nejdůležitější součástí přijímacího řízení jsou potom výsledky lékařského a psychologického vyšetření. „Tato vyšetření zajistí náš personální odbor. Neméně důležitou součástí přijímacího řízení jsou testy fyzické zdatnosti," doplňuje Baláková. V případě, že zájemce uspěje, čeká jej téměř rok ve školní lavici. Ještě předtím ale musí ke dni nástupu do zaměstnání ukončit veškeré podnikání, nesmí být také členem žádné politické strany.

„Nově přijatý policista nastupuje čtyřtýdenní kurz, kde se naučí zacházet se zbraní, dále na devět měsíců do internátního studia teoretické přípravy na střední policejní škole v Praze nebo Brně," popisuje Baláková. Teoretické znalosti si ještě před nástupem do služby osvojí policisté ve výcvikovém policejním středisku v Teplicích, kde stráví dva měsíce.

Jak dodává Baláková, po celou dobu výcviku mají policisté zajištěné ubytování i stravu zcela bezplatně. Práce u policie má bezpochyby i své výhody. Zaměstnanci mají nárok na šest týdnů dovolené ročně, po patnácti letech ve službě také na ozdravný nebo rehabilitační pobyt a s ním dva týdny volna navíc. Policie České republiky umožňuje svým zaměstnancům také další vzdělávání. „Formou odborných, případně jazykových kurzů nebo i studium na vysoké škole," upřesňuje Baláková.

Zájemci o práci policisty mohou volat na telefonní číslo 974 461 405