Řev frézy na beton, kvílení sbíječky a oblaka prachu. To vše po celý den. Od brzkého rána až do pozdních nočních hodin. Tak popisují „drsné léto", které už přes dva týdny zakoušejí, lidé z panelových domů ve Sluneční ulici na českolipském sídlišti Špičák. Tvrdí, že kvůli přestavbě nákupního centra Lidl mají značně snížený komfort bydlení.

„V létě, kdy kvůli vedru nejvíce otevíráte okna nebo balkony, tak nám tu od sedmi ráno do deseti večer i déle hučí stroje. Včetně víkendů. O prachu ani nemluvě. Nikoho nezajímá, co to pro nás znamená. Ze všech stran slyšíme: Tak to do půlky srpna vydržte. Ale už se to opravdu nedá. Tohle je příšerné léto. Přitom my, co tu bydlíme, jsme nejčastějšími zákazníky Lidlu," zlobí se Miloš Němeček, jeden z obyvatel přilehlých panelových domů.

Další poukazují na to, že se domnívali, že Lidl hodlá stavět pouze přístavbu pro pekárnu. „Místo toho tady dělají kompletní proměnu. Jen střecha zůstává stejná a všechno ostatní se mění. Včetně parkoviště," ukazuje přímo u staveniště starší žena. „Nikomu bych nepřála tady bydlet."

„Vzhledem k teplému počasí byla stavební firma nucena započít práce s betonováním až večer a tím došlo k posunu prací do pozdních nočních hodin. Vzniklá situace nás velmi mrzí a za pochybení se obyvatelům velmi omlouváme." Jitka Vrbová, Lidl

Případem ze Sluneční se s velkou pravděpodobností bude zabývat Krajská hygienická stanice v Liberci, které už někdo podal oficiální stížnost na obtěžující hluk. „V první řadě se ale musíme spojit s českolipským stavebním úřadem. Protože nám bylo nahlášeno, že půjde o úpravy uvnitř stávající budovy, ale stížnost se týká hluku z prací, které probíhají venku. Proto je potřeba si ujasnit, co všechno se v daném místě staví," uvedla pro Deník Zuzana Balašová, mluvčí Krajské hygienické stanice.

Stavební úřad vydal povolení k modernizaci Lidlu už v dubnu letošního roku. „Úřad ale povoloval pouze přístavbu k hlavní budově," tvrdí mluvčí českolipské radnice Kristýna Brožová. „Až následně jsme se dozvěděli, že jde o rozsáhlejší rekonstrukci. Tyto další opravy už ale firma stejně nemusela se stavebním úřadem vůbec projednávat, protože při nich používá takový typ prací, u kterých podle zákona není projednání s úřadem nutné."

Stavební úřad také vzkázal, že nestanovuje dobu, od kolika do kolika hodin může stavební firma pracovat. „Platí ale obecně, že v pracovních dnech a zejména pak v době dnů pracovního klidu nesmí stavby obtěžovat hlukem, zápachem, prachem či nečistotami," upozornila Brožová.

Stavební úřad zatím zaznamenal jednu stížnost od obyvatel ze Sluneční, ale zabývat se jí nebude. „Dozorovat může stavební úřad jen to, co povolí. A pokud tam Lidl staví něco, co úřad ani nepovoloval, tak s tím nic neudělá," poznamenala mluvčí radnice. „Skutečně se na stavební úřad obrátil jen jeden člověk. O žádné hromadné stížnosti nejde."

Lidl: Chyba byla, omlouváme se

Deník se s dotazy včera obrátil také na společnost Lidl, která se k problému postavila otevřeně. Firma tvrdí, že žádné stížnosti na přestavbu v České Lípě nezaznamenala, ale přiznala také, že ví, že k pochybení došlo. „Nikdo z obyvatel České Lípy se na nás neobrátil, a to ani prostřednictvím zákaznické linky," uvedla Jitka Vrbová, tisková mluvčí společnosti Lidl. „Bohužel musíme ale potvrdit, že z naší strany došlo minulý týden k porušení nočního klidu."

Firma popisuje, že ze čtvrtka na pátek musela stavební firma, která pro ni na přestavbě pracuje, započít práce s betonováním venkovního povrchu ve večerních hodinách a tím došlo k časovému posunu prací do pozdních nočních hodin. Postup stavební firmy se přitom jeví logicky: beton ve velkém vedru nezačne tuhnout a stavbaři jsou tak odsouzení počkat, až teplota poklesne.

„Druhý den jsme o této skutečnosti sami informovali příslušný stavební úřad. Vzniklá situace nás velmi mrzí a za pochybení se obyvatelům velmi omlouváme," vzkázala do Sluneční ulice Jitka Vrbová.

Znovu se otevře v půlce srpna

Než začala rekonstrukce Lidlu v České Lípě, dělala firma také přestavbu své prodejny v Novém Boru. Tamní nákupní centrum ale leží mimo zastavěnou oblast u obchvatu Nového Boru, takže hluk nikoho neobtěžoval.

Českolipský Lidl se pro zákazníky znovu otevře 16. srpna a o týden později chystá před prodejnou (u příležitosti modernizace) celodenní zábavný program pro děti. Firma také finančně podpoří vybranou mateřskou školu.

Co bude v novém centru Lidl?Kromě vybudování samotné přístavby pekárny dochází v České Lípě k celkové modernizaci prodejny Lidl. „Po dokončení modernizace čeká zákazníky moderní, světlý a vzdušný prostor s novým vybavením. Zároveň dochází k modernizaci parkoviště, na němž probíhá výměna stávající betonové dlažby a nově přibudou takédvě parkovací stání pro rodiče s dětmi. Areálové osvětlení parkoviště bude nahrazeno novými úspornými LED svítidly," uvedla pro Deník za společnost Lidl Jitka Vrbová. „Přistavěná pekárna nabídne čerstvě upečené a voňavé pečivo po celý den."