Tma bude od 20.30 do 21.30 hodin. Symbolickým gestem, kdy se města a obce na hodinu ponoří do tmy, dají spolu s ostatními zapojenými subjekty ve světě jasně najevo, že jim není lhostejná ochrana životního prostředí.

„V tomto čase, kdy bude vypnuto veřejné osvětlení, budou kvůli zajištění bezpečnosti zároveň posíleny hlídky městské policie," podotýká českolipská místostarostka Alena Šafránková.

Kampaně po celém světe se tradičně účastní miliony lidí a zhasínají nejznámější světové památky jako např. náměstí Times Square v New Yorku, socha Krista v Riu de Janeiro nebo Eiffelova věž v Paříži. V České republice se kampaně každoročně účastní okolo stovky obcí, desítek firem a tisíce jednotlivců. Nechyběly mezi nimi mimo jiné Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře nebo centrum Hradce Králové.

Některá města se dobrovolně zavázala k jiným formám ochrany životního prostředí a klimatu. „Například Dolní Hořice chtějí využívat biomasu, Nový Bor připravuje adaptační strategii a Kaplice se zapojí do sítě půjčoven elektrokol a elektroskútrů," uvedl Hugo Charvát z Centra pro dopravu a energetiku.

V Prysku na Českolipsku se kromě Hodiny Země zapojí také do akce Keltský telegraf a vrátí do doby starých Keltů. Stejně jako tehdy i letos se kopce propojí světelnými signály.  Start je naplánovaný na 20:36, kdy by měl vzplanout první oheň signál na Ronově, poté u Skautské skály u České Lípy, na kopci Klíč, Středním vrchu u Prysku a trasa signálního ohňě povede přes Velký Šenov a Jedlovou až na Luž.