Kdo jen tohle mohl dopustit. Takový dotaz si o víkendu kladli lidé z Rané nedaleko Kravař na Českolipsku. Nedokázali si vysvětlit kácení desítek stromů a spoušť, kterou těžká technika v této souvislosti napáchala v místních lesích.

Státní podnik Lesy České republiky, majitel pozemků, tvrdí, že jde o běžnou věc, která je v souladu s platným hospodářským plánem. „Jedná se o přerostlý bukový porost, který je třeba obnovit," vysvětluje Miloslav Slánský, lesní správce českolipské pobočky Lesní správy.

Práce má na starosti společnost Uniles, která patří do skupiny Agrofert podnikatele Andreje Babiše. Ta současně těží i část pozemků Lesů České republiky v Janovicích u Kravař. „Lesní společnost jsme upozornili na nutnost předem dohodnout přístup a pohyb lesní techniky s vlastníky ostatních pozemků, a podle našich informací tak učinila," upřesňuje Slánský. Podle něj by veškeré těžební práce měly skončit nejdéle do 15. prosince.

Hromadné kácení nad Ranou u Kravař vyvolalo paniku.Více než přítomnost těžkých strojů a následně pokácených stromů vyrovnaných v řadách, místní zřejmě pobouřilo, že o záměru těžařů předem nevěděli. Podobně nepříjemně byli zhruba před dvěma lety zaskočení také obyvatelé Okrouhlé. Stroje začaly rámusit o víkendu, jako blesk z čistého nebe.

Takový scénář se už ale opakovat zřejmě nebude. Aby Lesy České republiky předešly podobným dramatům, chtějí obyvatele v těžebních lokalitách včas předem informovat. Nebo alespoň ty, co žijí u Kravař.

„Pro lepší informovanost vašich občanů a návštěvníků regionu vás bude o našich záměrech, zvláště o rozsáhlejších těžbách dříví předem informovat náš revírník, například počátkem roku," vzkázal do Kravař Slánský.