Jako v jiném, lepším světě si může připadat člověk, který překročí práh nového podniku KNI HOMIL v ulici Jindřicha z Lipé v České Lípě. Může si zde prohlédnout a koupit knihu, ale i si s ní nejprve sednout do křesílka, dát si kávu a přečíst pár kapitol. Vzít sem lze i malé děti, nebo přijít na koncert či přednášku. Duší této čítárny a trochu jiného knihkupectví je strojní inženýr Pavel Horáček.

Celý život jste živil strojařinou, programováním, vedením týmů. Co vás přimělo vrhnout se na knihy a přednášky?

Nevím, jestli můj příběh je úplně jednoduchý. Jsem strojař, po škole jsem začínal ve výrobě, vedl jsem lidi. Také jsem programoval, i soukromě. Pak jsem se znovu rád vrátil ke strojařině, která mě vždy bavila. Jezdil jsem rok do Kutné Hory, potom jsem nastoupil ve firmě Sauer Žandov, kde jsem pět let vedl výrobu, technologii i nákup. Pak se mi naskytla příležitost pracovat v Liberci, v nově postavené firmě Trumpf. Tam jsem s mým týmem 12 let budoval veškeré procesy.

Kdy přišla ta změna?

Pak jsem si řekl, že některé věci se musí změnit, protože nastupuje nová, mladá generace, která chce jiný přístup. Chce volnost a zároveň chce, abychom se jí věnovali, chce zpětnou vazbu a chce dávat zpětnou vazbu. To je hezké na mladé generaci. Sám jsem hledal nové cesty. Postupně jsem nacházel knihy.

Co vás přimělo k tak radikálnímu rozhodnutí?

Prošel jsem sebereflexí, vývojem a postupně jsem se to snažil přenášet i na okolí, dávat lidem důvěru, prostor v vyjádření. Taková práce je pak začíná bavit. Ale 12leté dojíždění šlo proti tomu a zmáhalo mě. Proto jsem přemýšlel co dál, co by mohlo dát smysl nejen mně, ale i lidem. Dával jsem tomu čas. Čekal jsem, až přijde nějaký nápad …a pak jednou cestou do Liberce v hlavě naskočilo knihkupectví. Knihy mám rád celý život. I moje rodina hodně čte.

To je hezké, ale láska ke knize asi nestačila?

Určitě, ale rozvíjel jsem nápad vytvořit místo, centrum setkávání, potkávání lidí, sdílení, vyměňování si informací a tak dále. Říkal jsem si, že moje knihkupectví musí být jiné než takové, co desetiletí standardně známe. To není hanění knihkupců, ale chtěl jsem svůj plán postavit na jedinečnosti.

Chcete si přečíst víc? Celý rozhovor najdete v Týdeníku Českolipsko, který si ještě stále můžete koupit na stáncích. Další čerstvé číslo s novými tématy vyjde zase ve středu.