Hromada plastů určených k recyklaci začala v úterý odpoledne hořet v areálu společnosti Ladeo v Nových Zákupech. Nechybělo mnoho a škodlivé zplodiny mohly ohrozit zákupské domácnosti. Hasiči, kteří se snažili požár zkrotit, proto raději doporučili lidem, aby zavřeli okna a nevycházeli ven.

Podle zastupitelky Jiřiny Fridrichové se ale část obyvatel Zákup o požáru a bezpečnostních opatřeních neměla šanci pořádně dozvědět. Městský rozhlas, který v Zákupech mají od léta, totiž nefunguje správně. V některých částech města se zvuk z amplionů tříští a lidé hlášení nerozumějí.

„Bydlím kousek za školou a to je lokalita, kde zvuk z městského rozhlasu není čistý, tříští se. Ani včera jsem pořádně neslyšela, co o požáru v Nových Zákupech hlásí. A to se mi opravdu nelíbí. Naštěstí se nakonec nic nestalo. Nechci si ale domýšlet situaci, kdy by nedej bože hrozilo daleko větší nebezpečí," řekla zastupitelka Jiřina Fridrichová.

Kvůli podezření na unikající zplodiny z hořících plastů dorazili do Nových Zákup v úterý odpoledne liberečtí hasiči se speciálním přístrojem, který dokáže měřit přítomnost nebezpečných látek v ovzduší. Nikde však nenaměřili jejich škodlivou koncentraci.

„Kouř byl hodně vysoko a k domům se téměř nedostal, což bylo dobře. Areál jsme hlídali až do středečního dopoledne, provoz ve firmě ale běžel dál. Sousední halu jsme proti požáru ubránili," popsal velitel jednotky dobrovolných hasičů ze Zákup Zdeněk Homza, jehož muži byli na místě požáru jako první.

Společně s nimi v Ladeu zasahovali ještě profesionálové z České Lípy a dobrovolníci z Mimoně, Nového Boru, Staré Lípy a Dobranova.

Proč se staré plasty v areálu vzňaly ale stále není jasné. Škodu vyšetřovatel stanovil na jeden a půl milionu korun. „Vyšetřovatel byl v Zákupech znovu ve středu dopoledne, místo také prošel pes speciálně vycvičený na vyhledávání akcelerantů hoření. Proč k požáru došlo se ale stále ještě neví," upřesnila mluvčí krajských hasičů Zdeňka Štrauchová.

Zkouší zvuk ztlumit

O problémech s městským rozhlasem vedení města ví a snaží se ho řešit. „Vyzýváme obyvatele, aby nám nahlásili, kde k tříštění zvuku dochází. Na těch místech pak ztlumíme zvuk, abychom mu zabránili. Jenže nesmí to být příliš potichu, protože pak lidé neslyší už vůbec nic. Jako alternativu k městskému rozhlasu bychom chtěli zřídit systém sms zpráv, kterými bychom obyvatele informovali o všem, co se ve městě děje," uvedl starosta Zákup Radek Lípa.

Nový rozhlas získalo město v rámci projektu varovného systému od Mikroregionu Podralsko. Celkové náklady činily zhruba dva miliony, z městských peněz pak představitelé města zaplatili jen deset procent jako spoluúčast.

„Mrháme tady státními penězi. Z dotací jsme získali pro město rozhlas, který ale pořádně nefunguje," podotkla Jiřina Fridrichová.

Podle Radka Lípy je ale velmi těžké udělat s rozhlasem ještě něco jiného, než hrát si s hlasitostí zvuku. „Problém je nejspíš v samotném terénu a budovách, od kterých se zvuk odráží. Navíc posunout jednotlivé ampliony je dost složité, na jednu vysílací jednotku jsou napojené tři další," doplnil zákupský starosta.