Aby zamezily případnému negativnímu dopadu na jejich zdraví, zajišťují dostatek pitné vody a snaží se vyjít vstříc i třeba s delšími přestávkami, během nichž mají zaměstnanci možnost se ochladit.

Ochranu zdraví při teplotách vyšších než 30 stupňů Celsia mimo jiné nařizuje zákon. Nařízení vlády z roku 2007 hovoří o takzvaném ochranném nápoji, čímž se nejčastěji rozumí pitná nebo stolní voda.

Ajeto nabízí sprchu, bazének i sodovku

Povinností zaměstnavatele je pak zajistit takové podmínky, které umožní bezpečný výkon práce. Těžko v tropických dnech se pracuje například sklářům, kteří se během směn pohybují v bezprostřední blízkosti rozžhavených pecí.

Třeba provozy skláren Ajeto v Lindavě a Novém Boru nabízejí svým zaměstnancům jako řešení chlazené pití, čaj nebo sodovku.

„V létě se občas zajdou osprchovat nebo se smočí v bazénku, který zde máme. O naše skláře se staráme v průběhu celého roku," tvrdí manažer sklárny Ajeto David Sobotka. V závislosti na počasí Ajeto upravuje i pracovní dobu.

Ne všude to ale lze. Vzhledem k povaze práce není možné pracovní dobu měnit třeba lidem pracujícím na lince, řidičům autobusu anebo pekařům. Autobusy musí jezdit neustále a pečivo na pultech prodejen je zase potřeba pravidelně doplňovat.

O své zaměstnance se údajně stará i největší sklářský podnik Crystalex v Novém Boru.

Crystalex a další pořídili sodobary

Zaměstnanci tam podle informací Deníku mají k dispozici automaty s chlazeným občerstvením a speciální chladicí boxy na pití, takzvané sodobary. Podobně situaci řeší i Jizerské pekárny v České Lípě. „Snažíme se dávat i častější přestávky a pokud to jde, tak samozřejmě větrat. V těchto extrémech je ale přehřáté všechno a je to velmi nepříjemné," uznává Luděk Dragoun, vedoucí výroby českolipských Jizerských pekáren.

Zaměstnanci i brigádníci mají na hlavních pracovištích k dispozici sodobary, zaměstnanci na prodejnách pak neomezené množství pitné vody. „Nijak nekontrolujeme, kolik kdo vypije. Naopak připomínáme zaměstnancům, aby dostatečně a hlavně pravidelně doplňovali tekutiny," doplnil Dragoun.

Adéla Vachtová, Jan Kubelka