Pivo za korunu sedmdesát, guláš za necelých pět, přehlídka historických kol i stylová doprava starým motoráčkem. Oslavy 121. výročí založení firmy Achilles A. Schneider a spol. ve stylu 30. let minulého století na sobotu připravila parta nadšenců kolem Radka Dolečka, který před rokem a půl otevřel v Horní Polici malé muzeum velocipédů slavné značky.

Výrobna kol a motocyklů Achilles vznikla v květnu roku 1894 v Žandově. Poptávka na rok 1896 už začala být nad možnosti žandovské dílny, proto si Achilles v roce 1896 zařídil novou továrnu v Horní Polici a zahájil skutečně tovární výrobu jízdních kol. „Jedno kolo tehdy stálo až 1 500 korun, dovolit si ho rozhodně nemohl každý," říká Jan Stodola z klubu Veteráni Dubá, který sám do hornopolického muzea věnoval čtyři exponáty.

„Když jsem byl malý, kola Achilles už tu byla v každé chalupě," vzpomíná Radek Doleček. Nápad na zřízení minimuzea velocipédů se v jeho hlavě zrodil před necelými dvěma lety. „Vždy jsem se zajímal o historii, i tu místní. Když jsem získal dům mezi bývalou továrnou a někdejší vilou zakladatele výrobny Antonína Schneidera, nabízelo se to samo," dodává.

V expozici je k vidění na dvacet jízdních kol i historické motocykly. Muzeum má ambice se rozšiřovat a proto také uvítá jakékoli artefakty, které mají se značkou Achilles co do činění.

Na sobotních oslavách mohli návštěvníci obdivovat i další historická kola z období 1. republiky, na kterých dorazili členové klubu Veteráni Dubá, pro děti byly připravené soutěže a kdo si chtěl užít dobovou atmosféru se vším všudy, mohl z České Lípy vyrazit do Police historickým motorovým vozem Hurvínek.

„Akce se opravdu vydařila, díky návštěvníkům a také sponzorům a kamarádům, bez kterých by to nešlo. Doufáme, že se podaří z oslav udělat tradici, která bude slavné období místních dějin připomínat," říká Radek Doleček.