„Připravovanou novinkou je program, který veřejnost seznámí s činností horské služby. S ním budou vyjíždět do větších mimohorských měst,“ řekl dnes republikový náčelník horské služby Jiří Brožek. „Toto turné horské služby po velkých městech začne 11. a 12. prosince v Praze. Cílem je hlavně lidi seznámit s tím, jak se připravit na cestování do hor. Chceme také, aby získali představu o tom, co děláme,“ řekl Brožek.

Program, který se bude většinou odehrávat ve velkých nákupních centrech, bude určen veřejnosti, ale horská služba se na něj bude snažit zvát i školní skupiny. Na obměnu techniky měli záchranáři k dispozici asi 15 milionů korun. Horská služba má čtyři nová velká terénní vozidla, šest čtyřkolek a ráda by pořídila ještě skútry.

„S tím je ale stále trochu problém kvůli výběrovým řízením a různým následným odvoláním. Jsme zvyklí obměňovat techniku po sedmi až osmi letech, dokud je životaschopná, a to je u skútrů právě letos,“ sdělil náčelník. Novinkou je nová záchranná stanice v Černém Dole v Krkonoších. Záchranáři z ní budou moci výrazně rychleji než dosud zasáhnout při úrazech na sjezdovkách v rozvíjejícím se černodolském lyžařském areálu.

Doposud v něm nebylo odpovídající zázemí ani pro vlastní službu ani pro zraněné. Horská služba tam přitom každoročně ošetří a odtransportuje téměř 100 úrazů, z nichž některé jsou velice těžké. Stanice stála asi tři miliony korun. „Celkem jsme letos na výstavbu a rekonstrukce stanic použili asi pět milionů,“ podotkl Brožek.

Horská služba funguje, i když s nižším počtem členů, i v letní sezoně. Ta uplynulá byla podle Brožka standardní. „Zaznamenali jsme 960 úrazů a 21 hledaček, což nijak nevybočuje z předchozích let,“ řekl. Zasahovala u deseti smrtelných případů, všechna však byla neúrazového charakteru, většinou šlo o infarkty. Těžko se prý předvídá náročnost nadcházející zimní sezony.

„Jako vždy bude záležet hlavně na počasí. Samozřejmě se objevují i nové trasy nebo areály, takže nikdy nevíme, jak moc se tyto změny projeví,“ dodal Brožek.Horská služba působí v Krkonoších, Jizerských, Krušných a Orlických horách, v Jeseníkách, v Beskydech a na Šumavě. V zimě v ní pracuje více než 100 profesionálních členů a přes 400 dobrovolných. V letní sezoně počet profesionálů klesá asi na dvě třetiny.