„Představili jsme činnost spolku a plány pro tento rok, ale i nabídky služeb nebo chystané novinky pro návštěvníky,“ uvedla ředitelka spolku Marie Kárová.
Podle ní byla hlavním smyslem miniveletrhu výměna zkušeností, informací a příležitost k navázání spolupráce pro zlepšení možností cestovního ruchu v Lužických horách. Spolek vznikl vloni a už má na tři desítky členů.
„Já osobně jsem přesvědčen, že Lužické hory jsou jako turistická destinace dosud opomíjené a neobjevené. Je proto nutné turisty na návštěvu našeho regionu nalákat a nabídnout jim zajímavý program,“ prohlásil starosta Cvikova Jaroslav Švehla. „Naše město má hned několik atraktivních míst, které je možné navštívit. K nim patří samozřejmě i cvikovský pivovar,“ dodal.
Účastníci akce hodně debatovali o tom, co je dobré pro popularizaci tak neobyčejné oblasti na pomezí Česka a Saska udělat. Mimo jiné o chystané pivní stezce, o fenoménu sklářství na Novoborsku a jeho potenciálu v cestovním ruchu nebo o lužických cyklotrailech.
Šéf oddílu běhu na lyžích Ski Polevsko Jan Šmíd hovořil o novinkách nejen na Polevsku, ale také o aktuální situaci s lávkou na kopci Šébr, o zimní sezoně a možnostech běžeckého a sjezdového lyžování v Lužických horách nebo o nové trase pro vozíčkáře kolem Krásné Lípy. „Pokud tady chceme opravdu rozvíjet cestovní ruch, tak je zásadní otevřená komunikace mezi všemi subjekty, které se cestování v Lužických horách věnují,“ řekl Šmíd.
On i další účastníci setkání věří, že díky nově vzniklé destinaci po stranách česko-saské hranice se může podařit propojit maximum nadšených a aktivních lidí, kteří cestovní ruch v regionu zlepší.
„Letos se spolek zaměří i na monitoring návštěvnosti turistických cílů i informačních center, abychom nová data porovnali z loňskými čísly,“ řekla manažerka ze Svazku obcí Novoborsko Jana Nastoupilová.
ZE DVOU KRAJŮ
Jak zmínila, myšlenkou vzniku destinace se zabývali ve svazku obcí od roku 2017. V oblasti Lužických hor se začali pravidelně scházet se zástupci obcí a měst. Ve spolku zdejší hory v současné době zastupují obce a města Ústeckého a Libereckého kraje, například Krásná Lípa, Varnsdorf, Jiřetín pod Jedlovou, Rybniště a další místa dobrovolné svazku obcí Tolštejn, Česká Kamenice, obce Svazku obcí Novoborska, města Jablonné v Podještědí, Hrádek nad Nisou a další.
„Postupně se nám daří více zapojovat i podnikatelský sektor do rozvoje území. Také jsme zažádali přes státní agenturu CzechTourism o certifikaci oblastní destinace,“ sdělila Nastoupilová.
Cvikovského miniveletrhu se zúčastnili i partneři ze Žitavských hor. Destinační spolek Lužické a žitavské hory má oproti jiným obdobným uskupením jednu zvláštnost. Zahrnuje dva státy a dva kraje, což není příliš obvyklé. Většinou totiž destinační agentury zřizují kraje, na jejichž území se turisticky zajímavá oblast nachází. V Ústeckém kraji je to třeba České Švýcarsko nebo České středohoří.