Rada kraje ve středu 1. září odsouhlasila uzavření smlouvy s Hospicovou péčí svaté Zdislavy, která by v Libereckém kraji měla postavit a provozovat zcela nový hospic. Tedy zařízení, kde odborný personál pečuje o lidi v konečných stádiích smrtelných nemocí. Výstavba by měla začít na přelomu let 2011 a 2012.

„Tento dokument povede ke konkrétním krokům k výstavbě kamenného hospice,“ prohlásil včera krajský radní pro sociální věci Pavel Petráček. „ V této smlouvě se již reálně hovoří o termínech přípravy projektové dokumentace i o finanční podpoře kraje ve výši dvou milionů korun,“ doplnil.

Liberecký kraj je přitom dosud jedním ze dvou krajů Ćeské republiky, které nemají hospic. Nezáviděníhodnou pozici po boku Karlovarského kraje bychom ale brzy mohli opustit.

Na provoz bude přispívat kraj

„Hospic by měl stát asi 50 až 60 milionů korun,“ nastínil Milan Matura z Hospicové péče svaté Zdislavy. „Roční provoz pak bude stát něco kolem dvaceti milonů, dvě třetiny z toho nejspíš pokryjí úhrady od pojišťoven.“ Na provoz přitom bude přispívat i kraj, a to patnácti procenty nákladů.

Hospicová péče svaté Zdislavy v kraji již smrtelně nemocným pacientům péči poskytuje, ovšem pouze v terénu. Od loňského září má v péči devět pacientů. Podobné služby zajišťuje takzvaný mobilní hospic v Jablonci nad Nisou, tvořený lékařkou a dvěma sestrami. Síť lůžek pro nevyléčitelně nemocné je v nemocnicích v Liberci, České Lípě a Semilech. „To ale nelze brát jako plnohodnotnou náhradu kvalitní hospicové péče,“ tvrdí Milan Matura.

Výstavba hospicu je přitom v kraji žhavým tématem již několik let. Nejbližší podobné zařízení je totiž zatím až v Litoměřicích. Občanské sdružení Hospic pro Liberecký kraj se o vyvolání diskuse o jeho vybudování snaží už roky, záměr ale zatím vždy zkrachoval.

Přestavba by vyšla dráž

Hospic měl například vzniknout v jablonecké Bezručově ulici. Projekt z roku 2003 počítal s přebudováním bývalé dětské nemocnice, ale sdružení se na něj nakonec nepodařilo sehnat dostatek peněz, a to i přesto, že na něj stát přislíbil čtrnáctimilionový příspěvek. Dalším kandidátem bylo například bývalé vratislavické kino nebo zaniklá léčebna dlouhodobě nemocných v České Lípě. Přestavba stojících objektů by ale vyšla dráž než výstavba nového.

„Je výborné, že se záměr snad konečně vydaří,“ řekla Halina Doležalová ze sdružení Hospic pro liberecký kraj. „Usilovali jsme o vytvoření systému hospicové péče v kraji, o to, aby se myšlenkou založení hospicu alespoň někdo zabýval. Tak, jako existuje krajská nemocnice, by měl existovat i krajský hospic. Že bude soukromý – co se dá dělat,“ doplnila.

„Problémem hospiců bývá financování,“ uzavřel radní Petráček. „Poučili jsme se od kolegů z jiných krajů.“ Hospicová péče svaté Zdislavy a Liberecký kraj hodlají založit sdružení, jehož členy budou i ty obce, které budou mít zájem se na hospicové péči finančně podílet.