V letní sezoně většinou vyprodáno nebývá, shodují se provozovatelé. Hodně ale podle nich záleží na počasí.

Hotely a penziony v Libereckém kraji nabízejí podle Českého statistického úřadu turistům 40 tisíc lůžek, v kempech je dalších 1700 míst v chatkách a kolem 3 tisíc míst pro stany a karavany.

Třeba v Autocampu Sedmihorky v Českém ráji, který patří k nejoblíbenějším v zemi, už mají chatky z 90 procent obsazené. „Lidé si je objednávají od ledna, třeba dvoulůžkové chaty jsou už na léto obsazené, čtyřlůžkové jsou ještě některé volné, protože jich máme víc," řekl vedoucí kempu Pavel Staffen.

Místa pro stany a karavany se dopředu objednat nedají. „Letos jsme ale kapacitu rozšířili o další stanovou louku, kam se vejde 30 až 40 stanů," dodal.

Nároky turistů rostou a velký zájem je o ubytování v hotelech vyšších kategorií. Čtyřhvězdičkový hotel Sklář v Harrachově je v létě obvykle obsazen z 60 až 70 procent, lidé ale nekupují ubytování dlouho dopředu. „Větší zájem je o ubytování v srpnu," řekl ředitel Jaroslav Jedlička. Většinu letních hostů tvoří podle něj české rodiny s dětmi, pro něž hotel nabízí i animační programy. V současné době je podle něj hotel vyprodán na léto zhruba ze 40 procent.

Ani v nedalekém krkonošském středisku Rokytnice nad Jizerou není problém sehnat na prázdniny ubytování. „Penziony, které prodávají přes slevomaty, jsou dost obsazené, nikde ale není zcela vyprodáno. Není problém sehnat v Rokytnici ubytování ve všech cenových kategoriích," řekla Lucie Lukešová z Městského informačního centra v Rokytnici. Záleží podle ní na počasí. „Loni bylo krásné léto a bylo tu opravdu plno, jezdí hodně pěší a také cykloturisté," dodala.

Liberecký kraj patří k oblíbeným rekreačním oblastem, turisté v létě míří nejen do Jizerských hor a Krkonoš, ale také do Českého ráje nebo k Máchovu jezeru.

V létě se podle informací z ČSÚ v kraji pravidelně ubytuje kolem 250 tisíc turistů, z toho zhruba pětinu tvoří zahraniční hosté hlavně z Německa a Polska.

Některé kempy na Českolipsku hlásí plný stav, jinde si můžete vybírat

Do začátku prázdnin zbývá jen pár dní a vy stále nemáte jasno o tom, jak a kde strávit dovolenou? Nezoufejte, řada kempů na Českolipsku má stále volná místa a u Máchova jezera či Milčanského rybníka je taky hezky.

Bez problémů například seženete ubytování v autokempu Klůček v Doksech. Podle Vladimíra Reicherta, ředitele společnosti Regata, která kemp provozuje, si lze ještě stále objednat chatku na kterýkoliv den prázdnin. Ten, kdo o sezoně přijede s karavanem nebo stanem, sežene místo takřka jistě.

„Letos to s obsazeností není žádná sláva," řekl Reichert s tím, že i loni to bylo s objednávkami ubytování před sezonou velmi podobné. Ten, kdo na Klůček přece jen dorazí, se může těšit na klidné ubytování v borovém lese blízko jedné z pláží Máchova jezera.

Trochu dál od jezera, zato hned u rybníka Poslův mlýn leží stejnojmenný kemp vyhledávaný především skupinami. Ty však už mají smůlu, manažerka kempu Jana Kalousová tvrdí, že na prázdniny už mají místa v chatkách skoro vyprodaná. „Možná se ještě najde pár volných míst o víkendech, spíš ale pro individuální pobyty. Místo pro stany ale máme stále," informuje s tím, že zájemci o ubytování mohou využít rezervačního systému na webových stránkách kempu. „Je totiž možné, že se někdo z pobytu odhlásí, pak volná místa nabídneme na webu," dodala Jana Kalousová.

Už jen karavany

Snadno naopak seženete ubytování v obecním kempu u Milčanského rybníka v Holanech. „Máme minimální obsazenost, zájemci si mohou vybrat termín i chatku. Nával zřejmě zase začne se začátkem prázdnin," sdělil Vlastimil Skála z obecního úřadu. V kempu je místo také pro karavany a stany.

Zcela obsazená místa v chatkách má v červenci kemp na koupališti ve Sloupu v Čechách. „Už tu máme jen místa pro karavany a stany. O náš areál je zájem, lidé se k nám vrací, dokonce ve stejných termínech," řekl správce koupaliště Vít Černý s tím, že v srpnu se už volná místa najdou spíš.

Velké štěstí musí mít ten, kdo chce strávit o prázdninách pár dní v chatce v obecním kempu u Hamerského jezera. „Chatky jsou skoro zaplněné, zbývá jen pár míst, lidé se ale musí trefit do termínu," upozornil Petr Vogel z obecního úřadu. Kdo chce zažít „Dovolenou s Andělem," musí tak přijet se stanem či karavanem, místa pro ně je v kempu dostatek.

Volná místa v chatkách stále mají v autokempu v Nedamově u Dubé. „Máme asi sedmdesátiprocentní obsazenost," uvedl správce Marek Hruška. Největší zájem je prý o termín na přelomu července a srpna, naopak posledních 14 dní v srpnu je stále zcela volných.