Šestatřicetiletému Karlu Sloupovi z Dubé se podařil vzácný objev, který má z hlediska archeologie na Českolipsku velký význam.

Jak se vám povedlo najít pravěkou amforu?
Minulý rok v říjnu jsme šli s kamarádem houbařit do lesa. Když jsem hledal houby mezi skalami poblíž Zátyní, zaujalo mne cosi u průrvy ve skalní stěně. Bylo to zahrabané mezi listím. K mému údivu jsem z listí vyndal zajímavou nádobu. Už v té chvíli jsem byl přesvědčen, že jde o velmi starou keramickou věc a poměrně zachovalou. Vzal jsem ji s sebou domů.

Co s ní bylo dál?
Doma manželka do té „staré keramické vázy“ dala květiny a vystavila ji v chodbě jako dekoraci na Vánoce. Měl jsem ji stále na očích, a tak mi to nedalo a zajímal se dále. Oslovil jsem také Lucii Heringovou z Dubé, která právě studuje archeologii na univerzitě v Plzni. Lucie potvrdila, že jde o velice zajímavý nález. Amforu vyfotila a pomohla mi zkontaktovat muzeum v České Lípě. Pánové si pro tu věcičku pak osobně přijeli.

Dozvěděl jste se, co přesně jste našel?
V protokolu je uvedeno, že jde o keramickou nádobu z pozdní doby bronzové. Amfora je z pětaosmdesáti procent zachovalá. Chybí pouze okraj nádoby a ouška. Výzdoba prý nasvědčuje mladší lužické kultuře přecházející do kultury haštatské. V jednom místě je příčně prasklá.

To je prostě možné jen tak v lese najít téměř 3 000 let starou věc?
Archeologové říkali, že vše nasvědčuje tomu, že nádoba byla dlouho uložena v zemi. Snad ji tedy vyhrabala zvěř na povrch. Já už ji našel jen v listí. Je to o štěstí.

Máte představu, jakou má váš nález hodnotu?
Pro mne cenu nálezného. Stále jsem překvapený, že jsem z listí vyhrabal a v rukou držel něco tak neobyčejně starého, co se dá vidět jen v muzeu. Z hlediska archeologie, Dubska a Českolipska má tahle amfora velký význam. Zatímco podobných pravěkých věcí se v Česku našlo kolem velkých měst více, v našem okolí je to unikát. Archeologové se zmínili, že v minulosti objevili pár úlomků keramiky asi půl kilometru od místa mého nálezu, ale z těch střepů se nedalo bezpečně určit, z jakého období pocházejí. A tak amfora pomohla.

Bude někde možné amforu vidět?
Ano. Do měsíce by měla být vystavena v expozici Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Jak jsem slyšel, objeví se dokonce jako vzácný nález i na webových stránkách muzea. Určitě se ale s rodinou vypravíme do České Lípy, abychom amforu viděli v celé kráse na vlastní oči. Jen se jí už nebudeme moci dotýkat a vkládat do ní vánoční ozdoby.

Autor rozhovoru: Markéta Slezák