I když se tu a tam přeženou přes okres lijáky, pro růst hub v lesích je to žalostně málo. Většinou se totiž jedná jen o přívalové deště, které není půda v tak velkém množství schopna vsáknout a tak v ní není dostatek vláhy pro růst hub. A houbaři žehrají.
„Když jsem zašla s manželem do lesa na houby, přinesli jsme si odtamtud po několikahodinovém hledání jen pět maličkých klouzků. Letos je to s houbami opravdu slabé,“ řekla Stanislava Jánská a dodala, že by to chtělo trochu více vody. A není sama, kdo by uvítal dlouhodobější deště.
„Je sucho, proto nic neroste. Asi můžeme na vánočního houbového Kubu zapomenout,“ pokrčil smutně rameny Šimon Stránský. Právě extrémně suché počasí, které vládne již delší dobu růstu hub příliš nepomáhá.
„Jako jedna z hlavních příčin nízkého výskytu hub je nedostatek vláhy. Houby potřebují vlhké počasí a vlhkost jako takovou, aby mohly růst,“ uvedl Miroslav Honců z českolipského muzea. Když na podzim zavládne deštivé počasí, hub přibude.
I když nyní přes Českou republiku přechází oblačnost, která přináší deště, jedná se především o srážky přívalové. „Půda není schopna takové množství vody pojmout a ta hned odtéká. Půda a houbové podloží proto zůstává dál suchá,“ vysvětil Miroslav Honců. Srážky se navíc některým oblastem vyhýbají.
Houby ale rostou na poměrně netypických místech. „Je to například u rybníků, u rašelinišť nebo přímo v nich. Houby potřebují vlhkost a v těchto pro houbaře možná nezvyklích místech je jí dostatek,“ podotkl Miroslav Honců.
Za voňavou a oblíbenou pochoutkou zamíří řada lidí na českolipsku například
do bývalého vojenského prostoru. Další houbařskou lokalitou jsou také Lužické hory anebo bory na pískovcovém podloží, kde rostou především podborováci či mokřejší oblasti, kde se vyskytují křemenáči, kozáci a jiné.
Houby ale rostou i v jiných částech roku, kdy není jejich výskyt příliš obvyklý. „V muzejní sbírce máme například hřib, který jsem našel před lety a bylo to 15. prosince a našel jsem jej u Osečné,“ svěřil se Miroslav Honců.

 

Další zprávy z regionu najdete zde