Scény jako ze známého českého seriálu Sanitka zažil v úterý odpoledne Nový Bor. Špalír houkajících sanitek se zapnutými majáky vjel do pietních míst Lesního hřbitova, aby symbolicky na poslední cestu vyprovodil Josefa Zimla. Muže, který se za uplynulých třicet let stal téměř ikonou místní polikliniky.

V dobách, kdy ještě v Novém Boru fungovala pohotovost, jej lékaři a sestřičky poznali jako člověka, který díky svému aktivnímu přístupu k práci pomohl zachránit řadu životů. Později, když se stal šéfem místní společnosti Sanibor zajišťující přepravu pacientů sanitními vozy, oblíbili si ho i zaměstnanci.

A ačkoliv byl podle některých čas od času přísný a měl sklony k puntičkářství, vzpomínají na něj všichni jen v dobrém. „Uměl velmi dobře jednat s lidmi a věděl přesně, co po nich chce, což se pozitivně odráželo na naší práci. Všem nám dal mnoho dobrého," vzpomíná jeden ze sanitářů David Chýlek z Nového Boru.

Kromě stávajících i bývalých zaměstnanců Saniboru a rodiny Zimlových se na Lesním hřbitově sešly i desítky jeho přátel. Josef Ziml zemřel ve středu 30. července v nedožitých sedmašedesáti letech po vážné nemoci. Vedení Saniboru se už dříve ujal jeho syn Radek Ziml.

Adéla Vachtová