„Usmívejte se, ať to vypadá, že není těžký," prohodí jeden ze čtyř dělníků, kteří po sešlapaných schodech táhnou velký železný kotel před objektivem našeho fotografa. S námahou zasadí kotel do čtyřnožky před stolcem na nejvyšším nádvoří skalního hradu ve Sloupu v Čechách.

Oblíbené výletní místo na Českolipsku obsadili filmaři. V pondělí tu techniky vystřídají kamery a herci, kteří pod velením německého režiséra Philippa Kadelbacha budou natáčet záběry do dvoudílného historického televizního film Poutnice.

Filmaři ve Sloupu • filmová pohádka S čerty nejsou žerty, 1984, režie Hynek Bočan
• televizní pohádka Anička s lískovými oříšky, 1993, režie Aleš V. Horal
• hudební pořad Eso s Terezou Pergnerovou
• televizní dokument Po stopách  Jakuba Arbesa s Miroslavem Vladykou, 2004, režie Jan Novák

Než se ozve první klapka, vše se musí přestavět. Z hradu se ve čtvrtek stává bludiště s různorodými interiéry. Místo kaple, kde se přes léto konají komorní koncerty, je středověká ložnice, na dolním nádvoří vyrostlo německé město a část útrob hradu zabírá francouzský kostel.

Změny jsou patrné doslova na každém kroku. „Až ten film uvidíte, ani nepoznáte, že byl natočený ve Sloupu," prohlašuje kastelán Ivan Volman a na důkaz svých slov ukáže na dvoukřídlé dveře s kováním. Na první pohled vypadají, že do výklenku patří. „Kdepak, ty jsou jejich. Podívejte se na to kování. Vůbec tak nevypadá, ale je dřevěné," upozorňuje kastelán a klepe na „kování". Je to dřevo.

Nová podlaha s tmavou patinou v úzkých skalních chodbách vytvořila atmosféru temného středověku. „Prý se budou v chodbách stínat hlavy, tak aby ta naše světlá nebyla od krve," se smíchem vysvětluje průvodkyně Zuzana Petrůvová, která na nádvoří pomáhá lidem od filmu.

Ti pobíhají všude. Někdo přenáší a rovná rekvizity na jejich přesně určené místo, jiní řežou a natírají, další za nimi pečlivě uklízejí. Mezi nimi pobíhá a na všechno dohlíží hlavní architekt Thomas Stammer. „Jsou tu úzké chodby, tak je trochu těžké tady vše postavit. Ale hrad je pro atmosféru filmu dokonalý. Když jsme objížděli a vybírali ty nejlepší lokace, u skalního hradu jsme měli hned jasno," pochvaluje si Stammer a chválí nejen objekt samotný, ale i kastelána Ivana Volmana, který je duší hradu už třiatřicet let.

Než na plac nastoupí režisér a herci, musí být postavené scény. Technikům to zabralo téměř celý minulý týden. Aby ne. Německý architekt se při navrhování jedné z rekvizit inspiroval mříží, kterou si Ivan Volman sám vymyslel a již několik let chrání část jednoho ze skalních výklenků s nástěnnými malbami. „Až na pár detailů ji mají úplně stejnou," hrdě ukazuje na svůj originál Ivan Voleman.

Technici mají nakvap. Postavené scény musí ve čtvrtek projít schválením, aby jejich část posléze schovali. Na prodloužený víkend se totiž hrad otevřel návštěvníkům. Ti sem budou moci zavítat zase až v sobotu 13. července. V mezičase bude hrad patřit filmovému štábu.

Filmový architekt: Skalní hrad? Ideální

Jako ideální místo pro děj německého filmu Poutnice, který se odehrává ve středověku a jehož část se právě natáčí na Českolipsku, označil skalní hrad ve Sloupu v Čechách architekt Thomas Stammer.

Podle čeho jste vybírali lokalitu pro nový film?

Česká produkční společnost MIA film nám dala seznam lokací. Všechny jsme je s režisérem Philippem Kadelbachem navštívili, ale tady, ve Sloupu, mě to uchvátilo. Je to ideální místo. Vše je o to lepší, že zdejší kastelán Ivan Volman je velmi ochotný a vstřícný, což nebývá pravidlem.

Upozornění pro turisty Kvůli natáčení historického filmu je skalní hrad ve Sloupu v Čechách pro návštěvníky od pondělí 8. července uzavřený. Pro turisty se oblíbené výletní místo opět otevře v sobotu 13. července.

Měli jste v úzkých chodbách problém se stavbou scén?

Nic není problém, protože se mi tu moc líbí. Kvůli atmosféře středověkého filmu jsme tu například položili na původní podlahu novou, aby vypadala starší a která hlavně není tak čistá jako ta původní. Jinak jsme se snažili zachovat realitu té doby, takže jsme nepoužili žádné šrouby, ale vše jsme jen zavěsili nebo zapustili do stěn.

Jaké scény tedy připravujete, kde všude se bude natáčet?

Natáčet se bude na obou nádvořích, v kapli, v chodbách a na schodišti. Vytvořili jsme tady interiéry francouzského kostela a také německé město. Ve filmu budou od sebe hodně daleko, ale tady se nám vše pěkně vešlo.

Bude to čistě německý film?

Jedná se o německý film, ale celý ale bude natočený v Čechách, objeví se tu tedy i čeští herci a kaskadéři.

O filmu Poutnice • příběh dívky, která se ve 13. století vydá z německého města  přes Francii a Pyreneje do slavného poutního města Santiago de Compostela
• celý film se natáčí v Čechách, mimo jiné ve skalním městě Tisá či v soutěskách a Dolských mlýnech ve Hřensku a Národním parku české Švýcarsko
• film režíruje Němec Philipp Kadelbach. Za kamerou stojí David Slama, narozený v Čechách. Ten má na svém kontě pět významných ocenění. Oba spolu pracovali mimo jiné na filměch Hinderburg a Tajemství velryb, kde si zahrál známý Christopher Lambert.
• v německém filmu si zahrají také čeští herci a kaskadéři

Nikola Bursová