„Poslední prázdninový sobotní večer mohou celé rodiny strávit na některé z hradů či zámků po celé republice. Ne jinak tomu je i v Libereckém kraji. U nás je možné navštívit kromě Trosek také hrad Valdštejn, zámek Hrubý Rohozec, hrad Grabštejn a zámek Frýdlant,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. 

Na hradě Trosky bude k poslechu, a možná i tanci, tu zahraje country kapela Nabitý baterky. Nebude chybět ani vyprávění pověstí o hradu Trosky a komentovaná prohlídka hradu pro zájemce.

Prohlídky na Hrubém Rohozci zavedou zpátky do 40. let 20. století, kdy na zámku žil předposlední majitel Mikuláš DesFours-Walderode, který rou 1941 zemřel. Satirický příběh přiblíží, jak zámecký personál připravoval Pohřeb starýho pána.

Hrané noční prohlídky volně inspirované posledními majiteli panství, kterým se narodilo sedm dcer. Co se událo a možná také neudálo na frýdlantském zámku, bude možné vidět a zažít v deseti hraných prohlídkách na zámku Frýdlant.

Hrad a zámek Frýdlant.
Jako dvakrát na Sněžku. Deset hradů v kraji dá zabrat, nejlehčí je Frýdlant

Na Grabštejně zase Kristián Kryštof Clam-Gallas pořádá hon na bažanty. Pozve všechny s výjimkou hraběte Harracha, neboť je to nadutec a zkazí všechnu zábavu. Jenže nepozvat tak významného člověka, to by byl poprask. Jak to dopadne, ukáží prohlídky, které hudbou a tancem doprovodí část souboru Fragium 16.

Noc plná překvapení se scénickými kostýmovými prohlídkami a doprovodnou hudbou čeká i na Valdštejně.

Na prohlídky je většinou nutná předchozí rezervace a proto NPÚ doporučuje sledovat weby památek a využít rezervační systém.

Hradozámecká noc je pomyslným vyvrcholením hlavní sezony na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ). Letos připadne na sobotu 26. srpna. Do této akce se zapojují i nestátní a soukromé subjekty, celkově si letos návštěvníci mohou vybírat z nabídky 79 objektů a institucí. Centrem Hradozámecké noci bude zámek Hrádek u Nechanic jako jeden z pilířů projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů: Harrachové – vznešenost zavazuje.

„Je pro nás velkou poctou, že právě u nás, na Hrádku u Nechanic, bude pomyslný hlavní stan celostátní Hradozámecké noci,“ řekl Miloš Kadlec, ředitel Územní památkové správy na Sychrově, pod jehož vedení zámek spadá. „Celý rok seznamujeme veřejnost pomocí přednášek, výstav, kulturních akcí, tematické monografie a dalších aktivit s významem a přínosem rodu Harrachů a tak i Hradozámeckou noc koncipujeme jako připomenutí význačných osobností tohoto rodu a také doby, v níž žily,“ doplnil ředitel Kadlec.

Hradozámecká noc si klade za cíl ukázat, představit památky v netradičním čase a také v netradiční podobě. Na hradech a zámcích je připraven pestrý program, od volných prohlídek až po prohlídky kostýmované, satirické scénky, koncerty a divadelní představení.