Letošní sezona bude pro hrady a zámky v Libereckém kraji z pohledu návštěvnosti rekordní. Velkému zájmu o památky v kraji pomohlo chladné a deštivé počasí v létě, bohatý doprovodný program i obava lidí ze zahraničních dovolených.

„Pro památkové objekty je to jedna z nejúspěšnějších sezon za několik posledních let. Všechny hlásí nárůst," uvedl ředitel Územní památkové správy na Sychrově Miloš Kadlec. Už nyní je počet návštěvníků za letošní rok nejvyšší minimálně od roku 2009, kdy začal Národní památkový ústav používat současný systém evidence. Osm státních hradů a zámků v kraji k 25. říjnu navštívilo skoro 445 000 lidí. Celoročním maximem bylo dosud 435 000 turistů z roku 2009. Letos by se počet návštěvníků mohl dostat nad 470 000.

Prohlídky pro opozdilce zámek Zákupy: 5. – 6. listopadu Mimořádné prohlídky trasy A pro ty, kteří neměli po celou sezónu čas do Zákup zavítat. Prohlídky zámeckých interiérů budou v tomto termínu zpestřeny tím, že při nich budeme pouštět hudební ukázky z velkého orchestrionu z 19. století v předpokoji císařova apartmá. Při této příležitosti bude trasa A v letošním roce zpřístupněna naposledy. Začátky prohlídek: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00 a 14.00.

Hlavní část sezony sice skončila v neděli, památky s výjimkou dvou hradů ale budou mít příležitostně otevřeno i v dalších týdnech. „Máme připraveno napříč všemi objekty velké množství akcí. V takzvaném zimním období se budou vázat zejména k adventu," uvedl Kadlec. Zákupy navíc chystají na listopad prohlídky pro opozdilce nebo mimořádné prohlídky k výročí 100 let od úmrtí předposledního majitele zámku, císaře Františka Josefa I. s povídáním o jeho každodenním životě.

Noční prohlídka

Lidé hojně vyhledávali i památky na Českolipsku, které jsou v soukromých rukou, jako je například hrad Houska. „Návštěvníků jsme za tuto sezonu přivítali asi o deset procent více než loni. Je to určitě i tradičními a novými akcemi, které pořádáme skoro každý víkend. Novinkou, kterou určitě využijeme i v příštích letech, byly noční prohlídky spojené s divadelními scénkami," uvedl Miroslav Konopásek, kastelán hradu Houska.

Jako velmi úspěšnou hodnotí uplynulou sezonu také  Skalní hrad ve Sloupu v Čechách. Památku si letos prohlédlo 42 tisíc návštěvníků. „Vzrostl především počet rodin s dětmi. Kromě jiných prací na údržbě byly letos dokončeny opravy spodní terasy a tak konečně po dlouhé době mohla být terasa s vinicí pro veřejnost otevřena," řekl kastelán sloupského hradu Ivan Volman.

Návštěvníků přibylo i na Vodním hradě Lipý v České Lípě. „Přesná čísla jsme ještě neuzavřeli, ale určitě tam bude nějaký nárůst oproti loňskému roku. Návštěvníky jsme přilákali také díky otevření nové expozice, na kterou se cíleně přicházeli podívat. Proto si chystáme nějaké novinky i na příští rok," uvádí Jiřina Kučerová, ředitelka městské příspěvkové organizace Lipý.

Nejnavštěvovanějšími památkami v kraji byly i letos hrad Trosky v Českém ráji a nedaleký zámek Sychrov, u obou památek je návštěvnost tradičně nad 100 000 lidmi. Pro Trosky sezona v neděli skončila, Sychrov je otevřený celoročně. V zimním období jsou jeho největšími lákadly prohlídky na motivy pohádek, listopadové adventní trhy a prosincové prohlídky vánočně vyzdobených interiérů.

Třetí je Bezděz

Vedle Trosek se v neděli naposledy v letošním roce otevřel také hrad Bezděz, s téměř 70 000 návštěvníky je třetí nejnavštěvovanější památka kraje. „Sezona byla úspěšná. Měli jsme spoustu akcí, třeba prohlídky s Karlem IV. či rytířské turnaje," uvedl kastelán Kamil Seidl. Pokročilo se také v rekonstrukci hradu. Řemeslníci opravovali parkánové zdi a pokračovali v obnově vzácné raně gotické kaple. Příští rok by práce na kapli měly skončit a postavit by se měla také nová provozní budova.

Investovat se bude i do dalších hradů a zámků. Například na Sychrově se bude obnovovat schodiště u vstupu do parku nebo na zámku v Zákupech se začnou měnit krovy, aby se zamezilo narušování stropů se vzácnými Navrátilovými výmalbami.