Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrady a zámky hlásí rekordní návštěvnost

Českolipsko - Památky v Libereckém kraji mají rekordní sezonu. Návštěvnost si chválí i na Českolipsku.

1.11.2016
SDÍLEJ:

Zámek v Zákupech chystá na první listopadový víkend prohlídky pro opozdilce. V prosinci bude vánočně nazdobená památka otevřená každý adventní víkend.Foto: ČTK/Vít Černý

Letošní sezona bude pro hrady a zámky v Libereckém kraji z pohledu návštěvnosti rekordní. Velkému zájmu o památky v kraji pomohlo chladné a deštivé počasí v létě, bohatý doprovodný program i obava lidí ze zahraničních dovolených.

„Pro památkové objekty je to jedna z nejúspěšnějších sezon za několik posledních let. Všechny hlásí nárůst," uvedl ředitel Územní památkové správy na Sychrově Miloš Kadlec. Už nyní je počet návštěvníků za letošní rok nejvyšší minimálně od roku 2009, kdy začal Národní památkový ústav používat současný systém evidence. Osm státních hradů a zámků v kraji k 25. říjnu navštívilo skoro 445 000 lidí. Celoročním maximem bylo dosud 435 000 turistů z roku 2009. Letos by se počet návštěvníků mohl dostat nad 470 000.

Prohlídky pro opozdilce zámek Zákupy: 5. – 6. listopadu Mimořádné prohlídky trasy A pro ty, kteří neměli po celou sezónu čas do Zákup zavítat. Prohlídky zámeckých interiérů budou v tomto termínu zpestřeny tím, že při nich budeme pouštět hudební ukázky z velkého orchestrionu z 19. století v předpokoji císařova apartmá. Při této příležitosti bude trasa A v letošním roce zpřístupněna naposledy. Začátky prohlídek: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00 a 14.00.

Hlavní část sezony sice skončila v neděli, památky s výjimkou dvou hradů ale budou mít příležitostně otevřeno i v dalších týdnech. „Máme připraveno napříč všemi objekty velké množství akcí. V takzvaném zimním období se budou vázat zejména k adventu," uvedl Kadlec. Zákupy navíc chystají na listopad prohlídky pro opozdilce nebo mimořádné prohlídky k výročí 100 let od úmrtí předposledního majitele zámku, císaře Františka Josefa I. s povídáním o jeho každodenním životě.

Noční prohlídka

Lidé hojně vyhledávali i památky na Českolipsku, které jsou v soukromých rukou, jako je například hrad Houska. „Návštěvníků jsme za tuto sezonu přivítali asi o deset procent více než loni. Je to určitě i tradičními a novými akcemi, které pořádáme skoro každý víkend. Novinkou, kterou určitě využijeme i v příštích letech, byly noční prohlídky spojené s divadelními scénkami," uvedl Miroslav Konopásek, kastelán hradu Houska.

Jako velmi úspěšnou hodnotí uplynulou sezonu také  Skalní hrad ve Sloupu v Čechách. Památku si letos prohlédlo 42 tisíc návštěvníků. „Vzrostl především počet rodin s dětmi. Kromě jiných prací na údržbě byly letos dokončeny opravy spodní terasy a tak konečně po dlouhé době mohla být terasa s vinicí pro veřejnost otevřena," řekl kastelán sloupského hradu Ivan Volman.

Návštěvníků přibylo i na Vodním hradě Lipý v České Lípě. „Přesná čísla jsme ještě neuzavřeli, ale určitě tam bude nějaký nárůst oproti loňskému roku. Návštěvníky jsme přilákali také díky otevření nové expozice, na kterou se cíleně přicházeli podívat. Proto si chystáme nějaké novinky i na příští rok," uvádí Jiřina Kučerová, ředitelka městské příspěvkové organizace Lipý.

Nejnavštěvovanějšími památkami v kraji byly i letos hrad Trosky v Českém ráji a nedaleký zámek Sychrov, u obou památek je návštěvnost tradičně nad 100 000 lidmi. Pro Trosky sezona v neděli skončila, Sychrov je otevřený celoročně. V zimním období jsou jeho největšími lákadly prohlídky na motivy pohádek, listopadové adventní trhy a prosincové prohlídky vánočně vyzdobených interiérů.

Třetí je Bezděz

Vedle Trosek se v neděli naposledy v letošním roce otevřel také hrad Bezděz, s téměř 70 000 návštěvníky je třetí nejnavštěvovanější památka kraje. „Sezona byla úspěšná. Měli jsme spoustu akcí, třeba prohlídky s Karlem IV. či rytířské turnaje," uvedl kastelán Kamil Seidl. Pokročilo se také v rekonstrukci hradu. Řemeslníci opravovali parkánové zdi a pokračovali v obnově vzácné raně gotické kaple. Příští rok by práce na kapli měly skončit a postavit by se měla také nová provozní budova.

Investovat se bude i do dalších hradů a zámků. Například na Sychrově se bude obnovovat schodiště u vstupu do parku nebo na zámku v Zákupech se začnou měnit krovy, aby se zamezilo narušování stropů se vzácnými Navrátilovými výmalbami.

Autor: Kateřina Charvátová, ČTK

1.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení