Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hřbitov škeblí v Zahrádkách zalila po více než roce opět voda

Zahrádky - Jedna z největších přírodních krás a památek Českolipska Novozámecký rybník se pomalu začíná vracet do svého tradičního režimu.

29.12.2012
SDÍLEJ:

Novozámecký rybník v Zahrádkách má dvě nová pozorovací stanoviště.Foto: Deník/Michael Polák

Unikátní rybník v Zahrádkách, který je hnízdištěm celé řady vzácných ptáků a na němž na jaře uhynulo několik tisíc kusů škeblí rybničných, je nyní po více než roce znovu napuštěný.

Ochránci přírody ho kvůli opravě hráze vypustili už vloni na podzim. Stavební práce se ale zkomplikovaly, a tak rybník zůstal vypuštěný přes celou zimu až do jara. Když se hráz definitivně opravila, zůstal rybník kvůli malým průtokům vody dál vypuštěný.

„Nakonec nás zpozdilo také vybudování dvou ornitologických pozorovatelských věží pro veřejnost. Jedna z nich totiž stojí na nestabilním podloží, tekutých píscích a kvůli jejímu komplikovanému vybudování se napouštění zpozdilo," upřesnil Ladislav Pořízek, vedoucí Správy CHKO Kokořínsko.

Jedna pozorovatelna pro veřejnost bude na Novozámeckém rybníce ze strany osady Karasy, druhá přímo pod zahrádeckým hostincem U Staré pošty.

Vypuštění vodní plochy sehrálo velkou roli na jaře. Chráněné škeble, které žily na dně, se staly snadnou kořistí volavek. Zůstaly po nich jen tisíce dutých, mrtvých schránek.

Novozámecký rybník vznikl kolem roku 1416 jako součást takzvaných holanských rybníků. Ještě na konci 18. století jeho rozloha činila zhruba 300 hektarů a hladina dosahovala až k silnici z Jestřebí na Provodín. Národní přírodní rezervace tady byla vyhlášena již v roce 1933, unikátnost celé lokality podtrhl fakt, že celé území se v roce 1990 stalo součástí takzvané Ramsarské úmluvy, seznamu mezinárodně významných mokřadů.

Na Novozámeckém rybníce ornitologové pozorovali až 220 druhů ptáků, Nejvýznamnějšími zástupci jsou například orel mořský, jeřáb popelavý či sýkořice vousatá.

Více než rok byl Novozámecký rybník kvůli opravě hráze úplně vypuštěný.

Autor: Michael Polák

29.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení