Oprašte svá kola po zimním spánku, vyndejte z krabice turistické botky a hurá na výlet. S jarem nastal čas otevřít novou naučnou stezku v Doksech. Vede kolem Máchova jezera a jejími průvodci jsou hrdinové oblíbeného komiksu Čtyřlístek. Slavnostní otevření se chystá na neděli 1. dubna.

Naučná stezka Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku vznikla v Doksech v loňském roce společně s muzeem Čtyřlístku, které sídlí v podkroví místní knihovny. Na jeho podobě, stejně jako na informačních tabulích a tištěném průvodci po stezce, se podílel autor populárních kreslených příběhů Jaroslav Němeček.

Že komiksové Třeskoprsky jsou Doksy, rybník Blaťák představuje Máchovo jezero a hrad Bezzub našel předlohu v Bezdězu, autor dlouhá léta tajil. Když vyšla pravda najevo, rozhodlo se vedení Doks úspěšnou značku Čtyřlístku využít k propagaci města. Muzeum zahájilo provoz loni v prosinci, naučnou stezku otevřou o nadcházejícím víkendu, první dubnovou neděli. „Vede po žluté turistické značce kolem Máchova jezera a tvoří ji tři informační tabule, na nichž Čtyřlístek seznamuje návštěvníky se zajímavostmi v okolí,“ říká starostka města Eva Burešová. Průvodce ke stezce je zájemcům dispozici v dokském infocentru na náměstí Republiky. Brožurka obsahuje mimo jiné soutěže, omalovánky a řadu dalších zajímavostí.

Start slavnostní aprílové procházky kolem Blaťáku je v 10 hodin u dětského hřiště v Kuřívodské ulici v Doksech. Vyrazit můžete pěšky i na kolech. „Putování završí setkání v Muzeu Čtyřlístek, kde si účastníci mohou odpočinout, zahrát si hry a setkat se s Jaroslavem Němečkem,“ dodává dokská starostka. Děti, které správně zodpoví všechny záludné otázky z průvodce a obkreslí opisové štítky, dostanou v muzeu čtyřlístkovskou odměnu.