Honit mičudu i v zimě a večer budou moci od konce října i českolipští fotbalisté. Dostanou k užívání zbrusu nové hřiště s umělým povrchem, které splňuje ta nejpřísnější kriteria. Podle Kristýny Brožové, mluvčí českolipské radnice, stavba samotného hřiště finišuje a bude možné ho užívat ještě před ukončením realizace na základě souhlasu s předčasným užíváním stavby.

Mládeži pomůže

„Současně probíhá atestační řízení na certifikaci hřiště. Po dokončení terénních úprav již nic nebude bránit tomu, aby hřiště začali využívat ti, pro které je určené," sdělila Kristýna Brožová. Hřiště s umělým povrchem pomůže mládežnickým týmům k postupu do vyšších soutěží.

Českolipský fotbalový Arsenal se stará o dvě stě mládežníků od přípravky nejmenších až po starší dorost. „Postup do vyšších soutěží má spoustu podmínek a možnost celoročního tréninku je jednou z nich. Pro nás je to první krok a jsme za něj vděční," vysvětlil Vlastimil Horák, předseda klubu.

Hřiště ale nebude sloužit jen dětem a mládeži. „Primárně poslouží fotbalistům, ale počítáme, že bude k užitku všem sportovcům," upřesnila Kristýna Brožová. I Arsenal počítá s využitím pro všechny fotbalisty. „Trénovat by tu v rámci zimní přípravy měli všichni, včetně našeho A týmu," doplnil Vlastimil Horák.

Postavit hřiště s umělým povrchem na Městském stadionu u Ploučnice, na kterém by mohli po celý rok trénovat mladí sportovci, se město rozhodlo letos v březnu. Hřiště je první částí revitalizace městského stadionu.

Revitalizují stadion

„Již několik let máme zpracovanou studii na obnovu městského stadionu, projekt by ale vyšel na 200 milionů korun, které město nemá. Rozhodli jsme se tedy záměr realizovat po částech, jako první přišlo na řadu hřiště. Jeho údržba je navíc mnohem levnější než péče o travnatý povrch," vysvětlila starostka České Lípy Hana Moudrá.

Pozemky odkoupilo město za více než tři miliony korun od Sportovního klubu Česká Lípa. Peníze město klubu splácelo na základě smlouvy v ročních splátkách zhruba 440 tisíc korun, poslední splátku převedlo klubu na podzim loňského roku.

Nové fotbalové hřiště s umělou trávou nechala radnice postavit v prostoru, kde dříve stálo travnaté hřiště č. 2. „Za 19,95 milionu korun sportovní plochu realizovala firma Sport-Technik Bohemia s.r.o.," upřesnila Kristýna Brožová.

Finance z dotace

Město akci spolufinancovalo podle plánu z investičního fondu a zhruba deset milionů získalo z dotace Ministerstva financí ČR. Fotbal se tu může hrát i v noci.

Kromě samotného hřiště totiž fotbalistům přibyly ještě nové střídačky, zábradlí a chodníček okolo hřiště a také osvětlení, aby fotbalisté mohli trénovat i ve večerních hodinách.

„Hřiště bude sportovcům sloužit především na tréninky v rámci zimní přípravy," doplnila českolipská mluvčí. Díky stavbě také mládežnické týmy splní jednu z mnoha podmínek pro postup do vyšších soutěží.