Na debatu o soužití obyvatel Nového Boru s místními Romy lákali členové domácího Spolku Boráci Borákům. Jejich pozvání na středeční Hyde park oslovilo jen na zhruba dvě desítky převážně starších lidí. Diskuse, která se zpočátku točila kolem bezpečnosti ve městě, se posléze přelila především v kritiku zdejších představitelů radnice. Ti se akce nezúčastnili, stejně jako zástupci místních Romů.

Nebudou chodit do kina

Přítomní si nejvíce stěžovali na špatnou bezpečnost v ulicích města. „Už několik let nechodím od osmi hodin večer do kina, protože v parku není bezpečno. Po posledním napadení mládeže, k němuž došlo v půl sedmé, už nebudu chodit do kina vůbec,“ řekla jedna z přítomných žen s otázkou, kde v ulicích jsou zesílené policejní hlídky a městští strážníci.

Zastupitel Josef Doškář poukázal na čtyři hlavní problémy, které nahrávají trestné činnosti ve městě. „Drogy, zastavárny a výkupny kovů, které mají dlouho provozní dobu,“ upřesnil Doškář.

Nulová tolerance hernám

Největší potíž ale spatřuje v existenci heren. „Jsem pro jejich nulovou toleranci. Máme reálnou šanci, že na zastupitelstvu prosadíme zrušení výherních hracích přístrojů ve městě. Problémem ale zůstanou videoterminály,“ doplnil Josef Doškář.

Jiným se zase nelíbilo, jak pracují zaměstnanci města, kteří se mají starat o zdejší Romy. Někteří diskutující nepovažovali za správné, že se problémy Nového Boru řeší veřejně a za účasti médií.

„Poškozuje to pověst města, lidé se bojí do Nového Boru jezdit. Musíme problém řešit na domácí půdě, hlavní díl je ale na vládě, která má kompetence změnit zákony. Televize a ani noviny nám nepomůžou,“ narážel jeden z účastníků na přítomnost médií, jež pozval organizátor Hyde parku a předseda spolku Pavel Danys.

Podle některých z přítomných byl právě Pavel Danys, který rovněž vystupuje jako stínový starosta Nového Boru, důvodem, proč se veřejného diskusního fóra nezúčastnilo daleko více lidí.

I těch několik málo, kteří přišli, v průběhu debaty odešlo. To zejména poté, když se průvodci večera odklonili od hlavního tématu k jiným problémům ve městě a kritice zástupců radnice.

„Starosta ale nemá příliš mnoho kompetencí, je vázán rozhodnutím radních a zastupitelů a jako představitel městského úřadu také zákony,“ snažil se vysvětlit zastupitel Ladislav Džavík.

Nový Bor se v problémech zmítá od srpna, kdy pětice Romů zaútočila na hosty jednoho z barů a tři vážně zranila. V reakci na to ve městě proběhlo pokojné shromáždění místních obyvatel a bezpečnost v ulicích po několik týdnů hlídali těžkooděnci. Ti se do města nedávno vrátili, když skupiny romské mládeže během pár dní zaútočili a zranili tři mladé z majority. Nezletilé pachatele u jednoho z napadeních policisté znají a jejich čin označili jako s rasovým motivem.