Ještě nedávno ho zakrývalo lešení. Aktuálně je celé schované navíc i pod obrovskými modrými plachtami. Ale už během několika málo dnů by mělo kino Máj v Doksech, významná stavba slavného architekta Karla Hubáčka, odkrýt svoji novou modernější tvář.

V Doksech by totiž měla co nevidět skončit první část rekonstrukce stavby, proslavené unikátní estetikou. Jde o letošní největší stavební investiční akci, do které se Doksy pustily.

Slavná budova, jejíž čelo připomíná kýl lodi a odkazuje tak na lodní i jachetní tradici u Máchova jezera, zažívá proměnu už od července a její „oživení" by mělo finišovat nyní na začátku listopadu. „Mírné průtahy oproti původnímu termínu byly způsobeny faktem, že šlo o rekonstrukci letité a konstrukčně komplikované budovy," vysvětluje v aktuálním listopadovém vydání Dokského zpravodaje Jakub Derynk, investiční referent Městského úřadu v Doksech.

Speciální omítka

Stavební firma i generální projektant stavby se podle něj museli například vypořádat s tím, že okna v čele budovy působí jako nosný prvek, či s požadavkem města, aby nová fasáda ctila původní vzhled budovy. „Toho bylo dosaženo použitím speciální škrábané břízolitové omítky," popsal Derynk.

Za několik málo dnů skončí první část rekonstrukce kina Máj, stavby slavného architekta.Ve čtyřech etapách by se budova kina měla postupně opravit z vnějšku i zevnitř. Na úpravy interiéru dojde ale až v poslední fázi. Cílem rekonstrukce je v první řadě snížit energetickou náročnost budovy. Proto nyní došlo především k zateplení střechy a výměně všech oken a dveří.

Účet za první etapu by zřejmě neměl překročit částku 7,3 milionů korun. Doksy ale na první proměnu slavného Korábu získaly dotaci 3,6 milionu korun z operačního programu Životní prostředí, v kterém jsou jako město při získávání dotací dlouhodobě velmi úspěšné. Celá rekonstrukce se navíc Dokským ještě zhodnotí v čase, a to díky úsporám na energiích, které by měly provedené změny přinést.

Ve druhé etapě by mělo dojít k vybudování úplně nové elektroinstalace, ve třetí etapě se plánují prostorové úpravy v objektu a nakonec přijde zmíněná rekonstrukce interiéru.

51 let staré

Až na některé výjimky je v kině všechno původní, tedy z roku 1963. Například právě elektroinstalace je padesát let stará. Interiér prošel částečnou obměnou v roce 1984, když ho z Hubáčkova popudu renovovali jeho osvědčení spolupracovníci z Ještědu: Ludmila Švarcová a Otakar Binar. Nové (tedy z posledních let) jsou v kině jen dvě věci: plynový kotel a digitalizované promítací zařízení.

Kino Máj bylo otevřeno 9. března 1963. A po hotelu a vysílači na Ještědu patří mezi nejdůležitější realizace architekta Karla Hubáčka.

Odborníci na budově oceňují především její tvar a zasazení v kopci. „Namísto těžkopádné bedny posadil Hubáček do prostoru vznášející se objekt s pozoruhodně modelovanou hmotou, upomínající na prostředí Máchova jezera s estetikou lodí, volných chvil a rekreace," popsal Martin Strakoš, historik umění a architektury. „Kino Máj je příklad architektury bruselského stylu.