Unikátní estetika lodi dostává moderní kabát. Tak se dá popsat to, co se v těchto dnech děje v Doksech u Máchova jezera.

Na budově místního kina Máj z roku 1963, kterou navrhl slavný liberecký architekt Karel Hubáček, začala rozsáhlá rekonstrukce, největší v celé dosavadní jednapadesátileté historii kina. Ve čtyřech etapách by se budova, jejíž čelo připomíná kýl lodi, měla opravit z vnějšku i zevnitř. První etapa, která nyní začala, by měla stát přes sedm milionů korun.

„Výjimečná budova si zaslouží výjimečnou pozornost," říká starostka Doks Eva Burešová. „V rámci první etapy nyní probíhá zateplení střechy a výměna všech oken a dveří. Vzhledem k charakteru a výjimečnosti budovy není nic jednoduché ani jednoznačné, například výplně oken a dveří jsou hodně atypické, jak tvarem, barvou, tak materiálem. Proto se vše konzultuje s architektonickou kanceláří SIAL ."

Cílem rekonstrukce Hubáčkova Korábu je v první řadě snížit energetickou náročnost budovy. Oprava by ale měla vést ještě k jedné důležité věci. Dlouhou dobu jednoúčelová stavba by nově měla vytvořit podmínky, aby se z ní stalo multifunkční kulturní středisko.

„Už teď tu kromě promítání pořádáme i koncerty nebo divadelní představení. Potřebovali bychom ale například větší prostor na jevišti a lepší zázemí pro účinkující," řekl už dříve Miloslav Lomič, který program v kině připravuje.

Na úpravy interiéru by se ale mělo dostat až v závěrečné čtvrté etapě. Na tu současnou získaly Doksy dotaci 3,6 milionu korun, celkové náklady by neměly přesáhnout 7,3 milionu.

Téměř vše je původní

Po zateplení střechy a výměně oken a dveří dojde ve druhé etapě na vybudování úplně nové elektroinstalace, ve třetí etapě se plánují prostorové úpravy v objektu a nakonec přijde zmíněná rekonstrukce interiéru.

Až na některé výjimky je v kině všechno původní, tedy z roku 1963. Například právě elektroinstalace je padesát let stará. Interiér prošel částečnou obměnou v roce 1984, když ho z Hubáčkova popudu renovovali jeho osvědčení spolupracovníci z Ještědu: Ludmila Švarcová a Otokar Binar. Nové (tedy z posledních let) jsou v kině jen dvě věci: plynový kotel a digitalizované promítací zařízení.

Kino Máj bylo otevřeno 9. března 1963. A po hotelu a vysílači na Ještědu patří mezi nejdůležitější realizace architekta Karla Hubáčka. Odborníci na budově oceňují především její tvar a zasazení v kopci. „Namísto těžkopádné bedny posadil Hubáček do prostoru vznášející se objekt s pozoruhodně modelovanou hmotou, upomínající na prostředí Máchova jezera s estetikou lodí, volných chvil a rekreace," popsal Martin Strakoš, historik umění a architektury. „Kino Máj je příklad architektury bruselského stylu."

Původně to měla být „stodola"

Hubáček se přitom ke stavbě v Doksech dostal velkou náhodou. Kino se totiž mělo původně stavět už v padesátých letech společně s dokskou základní školou. Podle tehdejšího projektu mělo vypadat jako velká „stodola" s promítacím sálem. Do příběhu ale zasáhla vyšší moc: kvůli problémům se spodní vodou byla stavba odložena. Až po dalších pěti letech ji znovu zadal Okresní národní výbor, který se obrátil rovnou na liberecký Stavoprojekt. A tak do hry vstoupil Karel Hubáček.

Tehdy ještě málo známý architekt už během dokončování stavby v Doksech pracoval na plánech mnohem slavnějšího hotelu a vysílače na Ještědu.

Za jedenapadesát let existence navštívila kino Máj řada významných osobností, zejména ze světa filmu. Vystřídaly se tu desítky herců od Jaroslava Vojty až po Vladimíra Menšíka.

Zajímavý moment nastal v roce 1988, kdy kino slavilo 25 let existence. U příležitosti výročí se tu konala slavnostní premiéra filmu Jak básníkům chutná život, na kterou přijel celý filmový štáb. Tedy až na představitele hlavní role, herce Pavla Kříže, který asi týden před velkou premiérou v Doksech emigroval.

Svěrák sem chodil na denní práce

Celé léto v roce 2000 strávil v kině v Doksech také oscarový režisér Jan Svěrák a jeho filmový štáb. Dvě třetiny jejich velkofilmu Tmavomodrý svět vznikaly na Českolipsku a kino Máj denně sloužilo Svěrákovi a štábu k promítání denních prací. V roce 2008 proběhla v Doksech předpremiéra filmu F. A. Brabce Máj.