Dvacítka tanků ve sklepě, kde budou chmelové zázraky dozrávat, září novotou. V plné pohotovosti je také spilka a klíčová strojovna umístěná ve špičkově zrekonstruovaném podkroví.

Projekt novoborského podnikatele Jiřího Jakoubka, který se před necelým rokem pustil do obnovy cvikovského pivovaru, jde do finále. Jediný pivovar Českolipska mají zkolaudovat příští týden. Hned na to komíny ohlásí první várku. „Na kolaudaci se moc těšíme, protože to pro nás v podstatě znamená oficiální povolení, že můžeme začít vařit pivo," říká Jakoubek.

První várka, takzvaná jalová, pro pivovar znamená dlouho čekávaný začátek, důležitou zatěžkávací zkoušku a prakticky také poslední možnost vychytat případné nedostatky.

Nejprve musí být zkoušky

„Musíme vyzkoušet, jestli jsou všechny technologie správně nastavené, zda dobře funguje chlazení a další věci tak, aby bylo vše v pořádku," vysvětluje Jakoubek. „To bude trvat zhruba týden a potom začneme vyrábět naostro," slibuje Jakoubek, který svým rozhodnutím obnovit ve Cvikově po více než pětačtyřiceti letech tradici vaření piva navnadil doslova celé Českolipsko.

Varny cvikovského pivovaru čekají poslední doleštění. Na snímku si jednu z nich prohlíží investor a majitel pivovaru Jiří JakoubekKonkrétní termín, kdy se pivovar podělí o radost z první várky veřejně, Jakoubek slibuje velmi nerad, aby jej nezakřikl. Přesto je sobota 22. listopadu dnem, který si s největší pravděpodobností mohou lidé zapsat jako ten, kdy poprvé budou mít možnost ochutnat regionální pivo.

„Počítáme se slavnostním otevřením," říká Jakoubek.

Než restaurace pivovaru přivítá první milovníky orosených džbánků, měl by do Cvikova zavítat také biskup litoměřické diecéze Mons. Jan Baxant. Jak v pivovarech bývá zvykem, jeho úkolem bude posvětit zdejší pivo.

V pivovaru našlo práci dohromady dvacet lidí. Někteří z nic už do zaměstnání nastoupili a pomáhají na dokončení stavebních úprav. Další se podle Jakoubka připojí později.

Pivo Klíč jako vlajková loď

Vlajkovou lodí pivovaru bude dvanáctistupňové pivo Klíč. Vařit bude ještě desetistupňovou Luž a nejen v okolních sklárnách chce najít odbyt také pro osmistupňové pivo Sklář. Společně s pivovarem chce Jiří Jakoubek v areálu zároveň otevřít restauraci, kde se piva budou čepovat. V sudech je pak chce nabízet dalším restauracím s přednostním zaměřením na Českolipsko. Kromě sudů chce Pivovar Cvikov v první fázi stáčet pivo ještě do PET lahví.

Pivovar ve svém logu uvádí letopočet 1560, který odkazuje na rok, ve kterém Cvikov získal várečné právo. Areál, kde se bude Luž, Klíč a Sklář vařit, býval pivovarem až do roku 1968. Postaven byl v letech 18661882 při silnici na Jablonné a Liberec (předtím byl pivovar v dnešní cvikovské Žitavské ulici). V roce 1909 byl rozšířen o nové sklepy, mechanizován a přestavěn. Po skončení druhé světové války prošel další modernizací.

Pivovar vlastnilo do roku 1948 měšťanstvo, po znárodnění se stal součástí národního podniku Severočeské pivovary se sídlem v Lounech, který provoz ve Cvikově v roce 1968 ukončil. Ve sklepích se později pěstovaly žampiony, další části budovy sloužily ke skladování. V posledních letech tu byl sklad nábytku, autodílna a v jedné části dokonce i vyhlášená diskotéka.