Podle vedoucí protiepidemického odboru Jany Prattingerové jde ale jen o špičku ledovce. „K nám se dostávají věci, které jsou těžko řešitelné, složité nebo ve velkém rozsahu," uvedla. Mezi hlášenými případy se tak skoro vůbec neobjevují vši dětské, s nimiž se potýká nezanedbatelné množství škol a školek.

S oznámením na ektoparazity se v minulosti liberečtí hygienici ve větší míře nesetkávali. „Je to poměrně nový fenomén, který asi souvisí s tím, jak naše populace chudne, to znamená stále více lidí se objevuje na okraji společnosti, a také migrací osob," uvedla Prattingerová.

Podle Kafkové se ale problémy s ektoparazity mohou objevit nejen u bezdomovců a v ubytovnách nevalné úrovně, ale i v domácnostech a hotelích s vysokým hygienickým standardem. Třeba u panelového domu stačí jeden problémový nájemník.

„Důležitou prevencí je dodržování běžných hygienických opatření," konstatovala Kafková. V některých případech, například při likvidaci štěnic je podle ní zásadní, aby zásah provedl odborník. „Postřik insekticidy běžně dostupnými v prodejní síti drogerie štěnice nezahubí, naopak může přispět k jejich šíření do okolí. Štěnice se totiž rozprchnou z ošetřeného místa," vysvětlila.

Za alarmující považuje stoupající výskyt vši šatní u bezdomovců. Na rozdíl od vši dětské se totiž může podílet na šíření městské zákopové horečky. Poslední takové případy se v kraji objevily před šesti lety. Za důležité považuje i léčbu svrabu, což je onemocnění kůže způsobené zákožkou svrabovou. „U zanedbaných osob se může projevit jako těžké kožní onemocnění, naopak u lidí s dobrými hygienickým standardem může jít pouze o několik pupínků a takto postižená osoba pak může být dlouho zdrojem nákazy," upozornila.