Do poloviny července se v kraji uskutečnily kontroly celkem 24 táborů a čtyř podobných akcí. Ani jeden prázdninový tábor nemuseli hygienici zakázat a nepřišli ani na žádný, který by jeho pořadatelé neohlásili. Všechny uložené pokuty padly v okrese Liberec.

Zjištěné nedostatky se podle Balašové týkaly zajištění stravování malých rekreantů. Kontroly odhalily například nedodržování skladovacích teplot potravin, chybné uskladnění zbytků jídel a nedostatečný úklid místa, kde děti jedí. V souvislosti s dětskou rekreací museli pracovníci hygienické stanice prošetřit i jednu stížnost. "Závady v ní uvedené jsme na místě neshledali," konstatovala hygienička.

Kontroly však odhalily, že v místech, které loni zasáhly záplavy, se proti předchozím letům vyskytuje více klíšťat. Týká se to například Mníšku nebo Raspenavy v okrese Liberec.

Do dnešního dne bylo v Libereckém kraji ohlášeno 111 dětských táborů se 169 turnusy. Prázdniny by v nich podle předpokladu mělo strávit 10.605 dětí. Kromě nich bylo ohlášeno ještě dalších 27 podobných akcí, na kterých by se mělo v 52 turnusech dětí vystřídat 1257 rekreantů.

Dětské tábory se konají v již tradičních atraktivních lokalitách Libereckého kraje. Na Českolipsku se jedná zejména o tato místa – Sloup v Č., Dolní Světlá, Stvolínky, Svor, Mařenice, Hamr na Jezeře, Holany nebo Dubá.

V loni o prázdninách hygienici v Libereckém kraji uskutečnili celkem 109 podobných kontrol. Provozovatelům táborů uložili 13 pokut, dohromady za 8700 korun.