„Sledované parametry se tam mírně zlepšily zřejmě díky dešti a ochlazení. Koupání tam ale hygienici kvůli zdravotním rizikům nedoporučují, ohroženy jsou hlavně děti a citliví lidé,“ informovala mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Původcem problémů jsou toxické sinice, které mohou u citlivých lidí vyvolat alergie. U koupajícího se člověka, podle toho, jak je citlivý a jak dlouho ve vodě pobývá, se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma. Toxiny navíc mohou způsobit i další potíže, od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy.

Chybí kanalizace

Hamerský rybník má v posledních letech kvůli sinicím problémy pravidelně, loni v něm hygienici koupání zakázali na konci července. Už předchozí letošní kontroly prokázaly zhoršenou jakost vody.

Hlavním důvodem znečištění je podle starosty Milana Dvořáka chybějící kanalizace v Osečné. Do vody se tak dostávají splašky, které sinicím prospívají.
Kvalitě vody v jezeře podle něj neprospěly ani loňské povodně, kdy hráz zadržela velkou vodu a s ní i znečištění, které déšť spláchl z polí.

Vyšší obsah sinic stále ukazují rozbory i na Máchově jezeře, tam je ale zatím voda nevhodná ke koupání jen pro citlivé lidi nebo děti.

Dubice zavřená

„Doporučujeme se po koupání osprchovat,“ radí Balašová. Kvůli dlouholetým problémům se sinicemi se letos vůbec neotevřely pláže koupaliště v Dubici, mimo provoz zůstala i koupaliště v Heřmanicích a v Huti na Jablonecku.

Hygienici sledují v Libereckém kraji kvalitu vody na více než třech desítkách vodních ploch. Na ostatních koupalištích a přírodních nádržích v kraji zatím kontroly nedostatky neodhalily a lidé se tam sinic nemusejí obávat. Voda je v pořádku také v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně. V nich se kontroluje každé dva týdny.