Co nejvíce zpříjemnit pobyt malým pacientům v Léčebně ve Cvikově se snaží zdejší personál. Neustále se tak v areálu staví něco nového či opravuje stávající zařízení. Posledním z novinek je zrekonstruovaný perlivý bazén.

„Říkáme mu tady bazén dva v jednom. Po rekonstrukci ho totiž používáme nejen jako relaxační, ale slouží i k vodoléčbě,” řekl ředitel léčebny ve Cvikově Rudolf Focke.

Bazén má nyní mnoho vylepšení, je větší a jsou v něm mozaiková sedátka vytvarovaná podle anatomie dětských zad. Protože stávající nevyhovoval hygienickým normám, museli lidé z léčebny přistoupit k jeho rekonstrukci. V projektu se inspirovali nejnovějšími poznatky ze zdravotně relaxační turistiky v pohraničí a bazén tak nyní splňuje i ty nejnáročnější normy.

Léčí alergie i astma

„Náklady na opravu se vyšplhaly na téměř půl milionu korun. Projekt jsme zafinancovali díky podpoře Libereckého kraje,” doplnil Rudolf Focke.

Nemoci, se kterými se malý pacienti přichází do Cvikova léčit, jsou nejčastěji alergie, astma nebo atopický ekzém. Dlouhou dobu byli Cvikovští jediní, kdo přijal do léčení dítě od jednoho roku. Nejčastěji je ale jejich pacientům mezi třemi až čtyřmi lety. V léčebně stráví celkem šest týdnů. Zdejší personál vítá, když může s malým pacientem do léčebny nastoupit i jeden z rodičů. Ten poté bydlí s dítětem na samostatném pokoji.

Nepropadají panice

„V léčebně máme školku i školu, takže děti jsou přes den tam. Rodiče, pokud tu jsou, chodí na přednášky a učí se, jak dítěti pomoci, když má třeba záchvat. Zátěžové situace se učí zvládat i děti, vštěpujeme jim hlavně nepropadat při záchvatu panice,” vysvětlil Focke a doplnil, že k léčbě používají především takzvanou aktivní klimatoterapii.

To jinými slovy znamená, že děti tráví co nejvíce času procházkami nebo sportováním na čerstvém vzduchu. „Chceme, aby věděly, že mohou dělat všechno, co dělají zdraví lidé, když na sebe budou dávat pozor,” osvětlil ředitel léčebny.

Ke klimatoterapii využívají zdejší pacienti buď areál léčebny a blízké okolí, nebo jezdí na výlety. Jedenkrát týdně cesta do Babylonu, na Ještěd, či do Motýlího domu je samozřejmostí. Aby procházky po areálu dětem zaměstnanci ještě více zpříjemnili, vyrostla letos u léčebny naučná stezka. Má osm zastavení, děti se prostřednictvím tabulí s textem učí poznávat přírodu. K zábavě slouží řada herních prvků jako je labyrint či dračí sluj. Stezka má tu výhodu, že se po ní dá jet kočárkem. Více než milionové náklady na stezku zafinancovali místní ze Státního fondu životního prostředí a z fondů Libereckého kraje.

Mají čerstvý vzduch

„Teď bychom ještě potřebovali vyměnit okna a zateplit fasádu. Některá jsou stará okolo sta let a už značně dosluhují. Kromě většího tepla v léčebně bychom také hodně ušetřili,” odtušil Focke.

První budovy v areálu dětské léčebny jsou staré více než sto let, ty poslední pochází z konce 40. let minulého století. V pohnutých dobách mezi světovými válkami vznikl komplex jen díky spolupráci naší země s Německem a v rámci příhraniční spolupráce je léčebna podporovaná dodnes.

„Areál tehdy postavili naši předkové tady i přes to, že měli k dispozici pozemek jinde a zadarmo. Proudí sem totiž čerstvý vzduch z hor, svítí tu celý den sluníčko a není tady tak velká koncentrace škodlivin v ovzduší,“ doplnil ředitel.