V okolí obce Kravaře se nachází celá řada zajímavých míst k vidění, ať už se jedná o zříceninu hradu Ronov, Smírčí kámen, zříceninu hradu Jiljov, Bobří vodopády, rozhlednu Strážný vrch, Konojedské bochníky, zříceninu hradu Hřídelík či vyhlídku Smrtka nebo hrad Helfenburk. O chod cestovního ruchu se v obci stará Infocentrum Kravaře, které pořádá i většinu společenských a kulturních akcí. „Pro turisty máme připravené letáčky, mapy a tipy z celého Libereckého i Ústeckého kraje, jelikož jsme přesně na pomezí krajů,“ sdělila vedoucí kultury a kravařského íčka Veronika Chocholoušová.

V loňském roce v obci vybudovali novou turistickou Liščí stezku, která vede okolím Kravař, památkovou rezervací Rané a tečuje památkovou rezervaci Janovice. V obou zmíněných vesničkách jsou k vidění nádherné roubené stavby. „Jedná se o trasu dlouhou 5,4 kilometru, která je vhodná pro malé i velké návštěvníky. Na trase jsou k vidění sochy zvířat žijících ve zdejších lesích a na lukách, které vytvořil řezbář Filip Kubeš ze Zahrádek,“ informovala Chocholoušová. Novinku představuje geocaching honba za pokladem, kterou najdou zájemci na trase. „V příštím roce bychom rádi na trasu stezky doplnili historické údaje o památkových rezervacích, na kterých spolupracujeme s manželi Cidlinovými z Janovic, kteří si ve vesničce vybudovali vlastní nakladatelství Voda na mlýn a jsou kovanými historiky,“ dodala.

Vstupní část areálu Vísecké rychty v roce 2017.
Vísecká rychta v Kravařích letos slaví 225 let od svého vzniku

V samotném infocentru si připravili novinku v podobě možnosti bezplatného dobití elektrokola a v galerii íčka bude po celé léto probíhat výstava Hry a hlavolamy, jejíž součástí bude i interaktivní hernička. Čtvrtou červencovou sobotu ožijí Kravaře dalším ročníkem benefiční akce Festival na koupališti, která představuje největší společenskou akci v celé obci. Každý rok totiž v Kravařích pomáhají potřebným. V minulosti se jednalo o Matýska trpícího mozkovou obrnou či hospic v Liberci a Litoměřicích. Výtěžek ze čtvrtého ročníku akce poputuje tentokrát na podporu Centra pro zdravotně postižené.

„Účelem celého benefičního dne je pobavit lidi a vybrat dostatečný finanční obnos na koupi sociálního automobilu,“ zdůraznila vedoucí kultury. Zahraje kapela The Tap Tap z Jedličkova ústavu, Aneta & the Soul Uncles, Vanua 2 či Vláďa Hron. Pro širokou veřejnost budou k dispozici projížďky na čtyřkolce s Českým červeným křížem, simulátor nárazu při autonehodě s Besipem a projížďky na handbiku s organizací Černí koně. Na své si přijdou i děti.

Dětské hřiště v Kravařích.
FOTO: Dětské hřiště v Kravařích má za sebou velkou údržbu

Nejedná se o jedinou větší akci, která proběhne v létě. Poslední červencový den se uskuteční koncert kapely Karel Gott revival Morava a po něm promítání filmu o Karlu Gottovi. Tradiční soutěž Kravařská lávka bude následovat 20. srpna. O zlatý pohár a hodnotné ceny budou soutěžit v přejezdu lávky přes koupaliště malí i velcí závodníci.

Loni na podzim se také podařilo výstavou fotografií „Žena je krásná v každém věku“ od autora Karla Najmana vybrat bezmála 30 tisíc korun pro nadaci Kapka naděje. „V letošním roce budeme instalovat výstavu fotografií s názvem Chlapi chlapům od autorky Jany Ulrichové, která má za úkol pomoci vybranými penězi mužům s rakovinou a poputuje nadaci Petra Koukala – STK pro chlapy,“ doplnila Chocholoušová.