Již dnes se veřejnosti slavnostně otevře zbrusu nové informační centrum pro oblast bývalého vojenského prostoru Ralsko.
Lokalita je stále častěji vyhledávána zástupy turistů, a to jak pěších, tak také cykloturistů. Informační centrum se nachází v budově bývalé lesní správy Hradčany. Rekonstrukce začala na sklonku roku 2005 a skončila v roce 2006. Posledním bodem rekonstrukce budovy byla instalace techniky a exponátů do interiéru informačního centra.
„Nově vzniklé infocentrum bude sloužit všem návštěvníkům oblasti Ralska. Centrum by mělo propagovat ochranu přírody, lesnictví, rekreační využití a turistiku ve zdejším kraji,“ řekl ředitel mimoňské divize Vojenských lesů a statků (VLS) Jiří Janota. VLS je zřizovatelem tohoto centra pro veřejnost.
Část expozice bude sloužit k připomenutí historie oblasti. Ta byla dlouhodobě uzavřena pro veřejnost kvůli zájmům armády, která prostor dlouhodobě obývala.
Služeb infocentra budou moci využívat jak jednotlivci, tak kolektivy. VLS připravily program „Vojenské lesy školám, kdy se děti v průběhu jednodenní exkurze seznámí s lesem a ochranou přírody. Děti exkurzi absolvují v doprovodu pracovníka VLS, který jim nabídne mnoho poznatků.
„Určitě tuto možnost hodláme využít. Plánujeme návštěvu prostoru a také stanice pro handicapované živočichy. Děti tak dostanou možnost si vše prohlédnout, zeptat se na to, co je zajímá,“ vyjádřila se ředitelka Základní a mateřské školy Tomáše Ježka v Ralsku – Kuřivodech Ivana Švehlová.
V centru bude veřejnosti k dispozici vyškolený pracovník, který jim poskytne potřebné informace.