Šikana, záškoláctví a neúspěch. Problémy, s nimiž se často potýkají děti ze sociálně a kulturně znevýhodněného prostředí, pomáhá v Novém Boru řešit nový projekt Rodiny v centru. Organizace do něj zapojila tři základní a jednu mateřskou školu, dětem i rodičům jsou k dispozici speciálně vyškolení poradci.

„Tito odborníci se zabývají školním neúspěchem dětí a konfliktními situacemi ve škole,“ vysvětluje Jana Matyášová z neziskové organizace Rodina v centru. Na každé škole bude mít jeden ze tří poradců své pravidelné úřední hodiny, obracet se na něj mohou děti, rodiče i učitelé. „Dalším nástrojem jsou mediace, setkání znesvářených stran, které jsou v konfliktu. Cílem těchto setkání je hledání řešení v situacích, kde jsou rozjitřené emoce,“ pokračuje Matyášová.

A nemusí se jednat vždy jen o vztah rodina-škola. Odborníci jsou připravení poskytnout pomoc i při komunikaci s úřady či zdravotnickými institucemi.

V rámci projektu S rodinou k inkluzi dále projde dvanáct pedagogických pracovníků vzděláním v učební metodě Persona Dolls, která na panenkách různých tvarů a barev rozvíjí v dětech respekt k odlišnostem a přátelský přístup k ostatním. Pro nejmenší je pak k dispozici předškolní klub, který připravuje děti na vstup do mateřské nebo základní školy. Ten sídlí v areálu bývalé nemocnice v Komunitním centru.

Podle ředitelky ZŠ Generála Svobody Jiřiny Jelínkové jsou žáci ze znevýhodněného prostředí nejčastěji ohroženi školním neúspěchem. „Velkou výhodou pro školu je proti i možnost využití pozice psychologa,“ říká ředitelka školy, která je jednou z institucí, kde už tříletý projekt financovaný z Evropského sociálního fondu běží.

S většinou rodin, na které projekt cílí, už organizace Rodina v centru spolupracuje delší dobu. Jedná se o samoživitele, děti z nízkoprahového centra i pěstounské rodiče. „Doprovázíme rodiče, kteří mají problémy na mnoha frontách, pomáháme jim udržet vztah se školou, kde často není prostor na individuální přístup. Naši poradci jsou tady, aby dovysvětlili, co je potřeba, a pomohli tam, kde učitelům nezbývá kapacita. Děti i rodiče učíme, že je třeba problémy neodkládat a řešit je hned. A ukazujeme jim jak,“ podotýká Jana Matyášová.

Služeb Rodiny v centru v současné době využívá na 300 rodin z celého Novoborska, které se ocitly ve složité situaci. Součástí centra je i miniškolka, dluhová poradna nebo nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. „Sledujeme potřeby rodin ve městě a okolí a snažíme se na ně reagovat nový službami,“ dodává Matyášová z organizace Rodina v centru.