Výrobci nemocničních lůžek a zemědělských strojů jsou prvními držiteli skleněné trofeje pro významné české průmyslníky, která vznikla v Novém Boru. Pro brněnský sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR ji vytvořila novoborská sklářská škola podle návrhu své studentky Kamily Ďuráčové.

„Požadavek vytvořit skleněnou cenu jsme dostali letos na jaře spolu s dalšími výtvarnými školami v republice," říká Ilona Jindrová, ředitelka ŠS a VOŠ sklářské v Novém Boru. Studenti novoborské vyšší odborné školy se ujali úkolu jako své semestrální práce a vytvořili návrhy, které v květnu posuzovala komise Svazu průmyslu a dopravy.

Studentka druhého ročníku oboru tvorba uměleckého skla Kamila Ďuráčová zvítězila se svým návrhem pro kategorii Galerie osobností průmyslu. Její dílo bylo však natolik zdařile, že stejná trofej nakonec vznikla i pro kategorii Rozvoj průmyslu a regionu.

close Ocenění navrhla Kamila Ďuráčková (na snímku s ředitelkou školy Ilonou Jindrovou). info Zdroj: VOŠ zoom_in Zásadní objev

„Inspiroval mě vynález kontaktní čočky Otta Wichterleho. Myslím si, že to byl průlomový a zásadní objev v dějinách, který pomohl a ulehčil život mnoha lidem na celém světě," říká autorka návrhu Kamila Ďuráčová a dodává: „Díky optice ve skle je písmo pod čočkou zvětšeno, což symbolizuje velkolepost činů a význam osobnosti, která bude cenou obdarována."

Vítězné trofeje převzali v pondělí v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně Zbyněk Frolík, zakladatel společnosti Linet, světového výrobce nemocničních lůžek, a majitel společnosti Agrostroj Pelhřimov Lubomír Stokláska. „Vyrobená ocenění byla velmi krásná a myslím, že budou zdobit kanceláře oceněných," uvedla Věra Rojíčková, ředitelka sekce regionální zastoupení Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Není to poprvé, kdy novoborská škola vytvářela podobné ocenění. Studentka vyšší odborné školy sklářské Marie Jindrová loni uspěla v celorepublikové soutěži se svým návrhem trofeje pro laureáty Síně slávy českého pivovarnictví a sladařství. Místní studenti také navrhli a vytvořili ceny pro festival cirkusového umění Cirkus Cirkus nebo medaile pro 10. zimní evropský olympijský festival mládeže.