Najít parkovací místo je často velký problém, a to především v centru České Lípy a ve večerních hodinách i na sídlištích. Lidé se proto často uchylují k nemorálním a dokonce nezákonným praktikám. Parkují na místech pro invalidy, aniž by k tomu měli povolení.

Bez modrobílé parkovací karty s vyobrazeným vozíčkářem parkovací místo nezabírají příliš dlouho. Městští strážníci jsou s odtahovým vozem na místě velmi rychle a hříšníka takové parkování pak přijde velmi draho.

Problém je ale v tom, že mnoho lidí tuto kartu v autě má i přesto, že ve skutečnosti nesplňují předpoklad k jejímu získání. Někteří si dokonce kartu vyrobí svépomocí, což není tak složité, a strážník nemá šanci ji na první pohled rozeznat od té pravé.

„S případem, kdy měl řidič za oknem falešnou kartu, jsme se setkali zatím jen jednou. Případ jsem předali ke správnímu řízení,“ sdělil ředitel českolipské Městské policie Lubomír Mery.
Kolik takových případů se objevuje ve skutečnosti si netroufá ani odhadnout.

Podle něj je ale problém úplně někde jinde než ve falšování. Většina invalidních karet je totiž pravých.

„Pro řidiče není žádný problém si kartu invalidy obstarat. V každé rodině se najde nějaký starší řidič se zdravotními problémy. Ten na invalidní kartu nárok má,“ vysvětluje Lubomír Mery s tím, že kartu pak nezákonně používá někdo úplně jiný. Odhalit takové podvodníky je ale problém.
„Řidiče musí strážník přistihnout přímo při parkování. Vyzve ho k předložení průkazu, který je nedílnou součástí této karty, a když jej nemá, tak teprve potom můžeme s jistotou říci, že se dopustil nezákonného jednání,“ dodává. Takových případů je ale podle něj málo. Přibližně dva za měsíc.

„Když řidič vidí v okolí parkoviště strážníka, tak na místě vyhrazeném pro invalidy prostě nezastaví.“

Pokud řidiče přistihnou strážníci až ve chvíli, když do automobilu nastupuje a z parkoviště odjíždí, nemají žádnou šanci ho z nezákonného jednání usvědčit. Takový řidič už má totiž připravenou odpověď. „S autem tu zaparkovala moje babička. Ta karta je její. Já jen s autem odjíždím.“

S tímtéž problémem se setkávají také státní policisté. I oni musí přistihnout řidiče přímo při činu, tedy ve chvíli, kdy na parkovišti pro invalidy přijíždí. Když pak mají důvodné podezření, že řidič invalidní není, teprve pak ho vyzvou k předložení průkazu.

Případné falešné karty invalidů nedokáží odhalit ani oni a ani se o to nesnaží. „Policisté ČR se pravostí parkovacích karet pro invalidy nezabývají. Není to jejich prioritním úkolem,“ sdělila českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Zjišťovat pravost ve skutečnosti ani nedokáží.
Do databáze přidělených karet pro invalidy totiž nemají vůbec přístup. A jedině tak by se dalo přímo na ulici u zaparkovaného vozu bez přítomnosti řidiče zjistit, zda je karta pravá či zda se jedná o falzifikát.