Každá domácnost v současné době hledá možnosti, jak snížit výdaje. Jsou komodity, kde se uspořit příliš nedá, jako jsou splátky půjček nebo hypoték. Najdou se v domácnosti ovšem oblasti, kde se výlohy dají snížit. Jednou z nich je elektrická energie. Ty, kteří se rozhodnou do budoucna ušetřit i několik tisíc ročně, čeká počáteční investice.

„Před pár lety jsme měli starou pračku, funkční, kterou jsme dovezli z Německa. Počítám, že mohla být tak patnáct let stará a jednoho krásného dne se odporoučela,“ svěřila se Romana Maňáková z českolipského sídliště Špičák. „Tak jsme koupili novou a hned bylo znát, že odběr elektřiny je podstatně menší,“ podotkla s tím, že nová pračka má energetickou třídou A+. Takové označení mají spotřebiče, které by v domácnostech měli snížit spotřebu minimálně o dvacet pět procent.

Velké domácí spotřebiče nejsou jediné, které slupnou větší než malé množství elektřiny. Další úspora se nabízí v osvětlení bytu. Je třeba včas si rozmyslet, kde budeme svítit nejčastěji a podle toho vybrat typ osvětlení. Na výběr je ze tří druhů: úsporné žárovky, lineární zářivky a LED diody.

Pro porovnání úsporná žárovka uspoří osmdesát procent, lineární zářivka osmdesát pět a LED dioda devadesát procent energie. Klasická žárovka devadesát dva procent spotřebované elektřiny přemění na teplo. Jen osm procent toho, co platíme, se využije ke svícení.

„V rámci domácích úspor jsme pořídili úsporné žárovky, i když jsme přemýšleli, jestli do toho jít, kvůli jejich ceně,“ zavzpomínala Romana Maňáková. Mnoho lidí od koupě úsporných žárovek odrazuje jejich vyšší cena. Je to možná handicap, ale na druhou stranu se může pochlubit mnohem vyšší životností. Přibližně deset tisíc hodin.

Na častou výměnu spálených nebo prasklých baněk tak můžete zapomenout. Jistou nevýhodou je to, že trvá delší dobu, než začnou svítit naplno. Jasný argument pro tento druh žárovky je osmdesátiprocentní úspora energie ve srovnání s klasickými žárovkami.

Úsporné žárovky jsou kvůli svému delšímu žhavení vhodné do místností, kde se svítí dlouho. „Při vyúčtování elektřiny jsme ušetřili přes tři tisíce za rok,“ podotkla. Nyní se chystá dokoupit úsporné žárovky do celé domácnosti. S manželem plánují do budoucna i výměnu starých elektrospotřebičů za nové ve vyšší energetické třídě.

Šetří nejen domácnosti, ale i bytová družstva. Jednou z mnoha snah o úspory je instalace pohybových čidel namísto klasických vypínačů.
„Je velmi obtížné vyčíslit úsporu z titulu instalace pohybových čidel ke světlům. Téměř všude máme na společné elektřině také výtahy,“ upozornil ředitel Okresního stavebního bytového družstva v České Lípě Jiří Kladníček a dál pokračoval: „Spotřeba elektrické energie výtahu v domě tvoří významně vyšší položku, než je spotřeba na osvětlení společných prostor.“ V jednotlivých domech je spotřeba elektřiny závislá na mnoha faktorech. Počet podlaží, způsob užívání, venčení psů nebo počet členů v rodinách.

„Úspora instalací pohybových čidel se dá odhadnout za rok ve stokorunách,“ doplnil Kladníček s tím, že hlavním důvodem montáže pohybových čidel je zvýšení komfortu bydlení a bezpečnosti na chodbách. Pohybová čidla jsou dnes namontována odhadem v 70 procentech domů, které OSBD spravuje, což je asi 240 objektů. Družstvo si stejně jako spousta jiných subjektů uvědomuje nutnost úspor ve spotřebě elektrické energie.

„V budoucnu, podle finančních možností a rozhodnutí jednotlivých samospráv počítáme, že budeme měnit pohon výtahu,“ prozradil Jiří Kladníček. „Chceme dosavadní energeticky náročné a hlučné pohony nahrazovat moderními pohony s malými a úspornými elektromotory spojenými i s novým téměř bezhlučným výtahovým strojem,“ dodal. Úspora energie se pohybuje v hodnotách třicet až padesát procent podle velikosti výtahu.

Autor: Tomáš Mařas