Třetina vyšetřovaných přestupků se vyřeší bezvýsledně vyslovením magické věty: „To já nebyl, to byla osoba blízká.“ Zákon totiž neukládá povinnost svědčit u soudu, u policie ani před přestupkovou komisí proti blízkým rodinným příslušníkům. A to dokonce ani při vyšetřování takových přestupků, jako je překročení povolené rychlosti nebo špatné parkování.
„S takovými případy se setkáváme opravdu často. Na osobu blízkou se vymlouvají především ti, co překročí povolenou rychlost nebo dostanou botičku za špatné parkování,“ řekl Deníku František Ondřej, vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v České Lípě. „Takto se vymluví přibližně 30 procent přestupkářů. My s tím nemůžeme nic dělat a případ odložíme,“ dodal František Ondřej.
Vyšetřovatel dostane na stůl fotografii z radaru, na které není možné rozpoznat obličej řidiče, pozve si majitele vozu na prošetření a ten mu sdělí, že neřídil on, ale osoba jemu blízká. V tu chvíli vyšetřování končí a přestupek není možné vyřešit, i kdyby auto jelo dvoustovkou v obci nebo parkovalo na místě určeném pro invalidy.

Takto se hříšníci vyhnou jak pokutě, tak trestným bodům.
„Novela zákona, která by měla podobným situacím zabránit, se připravuje. Podle ní budou mít všichni povinnost v těchto případech svědčit i proti osobám blízkým,“ sdělil František Ondřej a dodal: „S touto novelou nemohu jinak než souhlasit. Už dávno si myslím, že možnost nesvědčit proti osobám blízkým při řešení dopravních přestupků je nesmysl.“
„V parlamentu novela zatím není, ale je možné, že se přijme koncept, který platí v Německu. Když majitel neřekne, kdo řídil, bude to policie brát, že řídil on,“ uvedl poslanec Juraj Raninec.
Otázkou je, na co se budou vymlouvat hříšníci, až jim zákon zamezí svádět své přestupky na osoby blízké. Připisování trestných bodů do řidičáků budou chtít chroničtí přestupkáři zabránit, i když se zákon změní. Pokutě se už nevyhne nikdo.
Zkušenosti z jiných evropských zemí však ukazují, že bodům a následnému odebrání řidičského oprávnění se ti nejúspěšnější sběrači přestupků úspěšně vyhýbají. Kde nemají možnost ukrýt rychlou jízdu za svého rodinného příslušníka, tam svůj přestupek přenesou na někoho úplně jiného. Stačí, aby se domluvili s babičkou, která má řidičák a nemá ještě žádné body. Ta svede přestupek na sebe, zaplatí pokutu, odeberou jí body a hříšník vyvázne beze ztráty kytičky. Babička dostane od průšviháře honorář a peníze na pokutu a všichni jsou spokojení. Je jen otázkou času, kdy se i u nás objeví inzeráty „Prodám trestné body.“
Policie pak bude moci řešit 80 let starou paní, která v pět hodin ráno závodila s půjčeným sporťákem před diskotékou. ⋌