Čtrnáct let v uranovém lágru v Jáchymově za špionáž, velezradu a rozvracení lidově demokratického zřízení. Takový rozsudek si vyslechl v březnu 1950 Augustin Bubník po zrušeném odjezdu na mistrovství světa, ve vykonstruovaném procesu s takzvanou protistátní skupinou Modrý a spol. Přesto, že byl v roce 1955 omilostněn, návrat k hokeji jednoduchý nebyl.

Bývalý hokejový reprezentant Gustav Bubník, který získal v roce 1948 stříbrnou medaili na olympiádě ve Svatém Mořici a o rok později vyhrál Mistrovství světa v ledním hokeji, navštívil základní školu v Kravařích. Zde v rámci projektu Příběhy bezpráví vyprávěl svůj životní příběh nejen zdejším školákům, ale i široké veřejnosti.

Zavřete ho do kriminálu

„Z Jáchymova jsem šel do Zbrojovky Brno dělat do továrny pomocného dělníka a začal jsem opět hrát za Brno,“ zavzpomínal Gustav Bubník s tím, že profesí vystřídal několik, třeba i prodavače v řeznictví.


„Doma mám kufřík dopisů, kde mě celé pracovní kolektivy posílají do kriminálu za to, že jsem zbabělec,“ vyprávěl o době, kdy trénoval v druhé polovině šedesátých let finskou hokejovou reprezentaci a pomohl Finům k výhře nad tehdejším Československem.

„Měl jsem smlouvu na tři roky. V roce 1968 na olympijských hrách v Grenoblu, kdy Finové hráli už dobrý hokej, se utkali s Kanadou a vyhráli. Našemu národnímu mužstvu tak pomohli k získání stříbra a to už žádný kolektiv nenapsal: díky, že jste nám pomohli,“ dodal Bubník.
Dopoledne žáci školy poslouchali vyprávění s otevřenou pusou. Nejinak tomu bylo odpoledne, kdy ze strany dospělých padaly otázky jedna za druhou, třeba na pobyt ve Finsku.

„Finové jsou individuality a každý chce být sólista. Byla dřina naučit je kolektivnímu pojetí hry,“ prozradil s úsměvem Gustav Bubník.

Nečekanou záměnu přivítali

„Letos jsme v rámci projektu Příběhy bezpráví chtěli pozvat dceru nebo syna politického vězně,“ řekla k akci učitelka kravařské základní školy Hana Tesárková s tím, že vše bylo připravené, ale oslovená osoba jela namísto do Kravař na Českolipsku do Kravař ve Slezku. Koordinátorka celého projektu navrhla Gustava Bubníka.

„V to jsme ani nedoufali, že by přijel někdo takový a kluci to kvitovali, když se dozvěděli, že to bude o ledním hokeji. Měsíc dopředu jsme dělali na projektu a tohle byla třešnička na dortu,“ podotkla Tesárková. „Když vidíte po besedě to zamyšlení třináctiletých a patnáctiletých dětí nad dobou, kterou nezažily, v době, kdy panuje povrchnost, tak to je taková satisfakce,“ chválí ředitelka školy Miluše Novotná

Politická perzekuce v obraze

Celou akci podtrhla putovní výstava Příběhy bezpráví – z vězeňských spisů. Tu připravila společnost Člověk v tísni v rámci projektu a přibližuje téma politické perzekuce. Výstava se skládá z dvaašedesáti portrétů obětí komunistického bezpráví v poválečném Československu. Jsou to fotografie z vězeňských spisů pořízené policejními fotografy. Kravařská škola měla vzhledem k prostoru zapůjčenu část výstavy

Autor: Tomáš Mařas