Ať si kdo chce co chce říká o téměř povinných oslavách konce roku a tvrdí, že on tedy by nejraději v deset zalehl a Silvestru se tak vyhnul, konec roku si nás podá všechny stejně nemilosrdně. Všeobecná slavící horečka nás nakonec zachvátí bez rozdílu věku a postavení. A to ráno často bývá mimo hru. Aber die konce… Jak říkala má babička. A tak nás Nový rok obvykle zastihne nejen bez předsevzetí, zato s mokrým ručníkem na hlavě. A co je osvědčeným lékem na kocovinu? To jsem se zeptala několika známých lidí. Moje rada na úvod článku a na závěr roku? Nemíchat. Ale protože občas, samozřejmě čistě ze zdvořilosti, je třeba ochutnat od každého trochu, pak opravdu, opravdu důrazně varuji před pověstným kouskem štrůdlu. Právě z něj se totiž nakonec může po tom všem dobrém pití udělat hrozně špatně.

Lékař: Proti kocovině není léku

Co je na novoroční kocovinu nejlepším lékem by měl poradit doktor. Třeba známý gynekolog MUDr. František Kárník.

„Proti kocovině není léku. Proti té fyzické ani té druhé, morální, která je snad ještě mnohem horší. Proč já já na to pivo chodil…? Mně můžete věřit, protože jsem těch kocovin za svůj pestrý život zažil dost,“ směje se. Ale také jsem na ni za celý život nenašel žádný lék. A tak si někdy říkám, že kocovina je vlastně trest za to, že pijeme víc, než máme, a že to tak vlastně Pámbů na nás vymyslel dobře.

Knihkupec Martin Fryč užívá dobré pití v dobré partě

Když jsem mu položila otázku, rozpačitě se svým typickým způsobem poškrábal na hlavě.

Už jsem se lekla, že poradí: Nepít! Překvapil mě příjemně.

„Dobrá skotská kocovinu nepřivodí,“ odpověděl. Pokud se nesejde ale opravdu dobrá parta, tak toho moc nevypiju,“ přiznává. A jak naložit s kocovinou, když už se to náhodou tak trochu vymkne?

Pořádně se z ní vyspat . To je ideální. A pak - na skotskou whisky je nejlepší skotský střik. To znamená horká a studená sprcha. Takže moje rada se dá zhruba shrnout do tří základních ponaučení: Málo, dobré a vyspat!“ říká na téma silvestrovská noc patrně nejznámější liberecký knihkupec.

Moderátorka a zpěvačka radí klasiku: Slivovice a polévka

Nejlepšího Silvestra jsem zažila asi tak v šestnácti (kvůli rodičům prosím napište v sedmnácti). Byla to první oslava, na kterou mě tehdy rodiče pustili. Pamatuji si jen tři věci: sud piva, harmoniku a pumpu na dvoře, pod kterou jsme si ráno všichni svorně strkali hlavu,“ vzpomíná moderátorka Českého rozhlasu Sever a zpěvačka kapely Pohromadě na přehradě Iveta Kalátová. Kocovině se od té doby snaží vyvarovat. „Když pijete jen dobrou slivovici, špatně vám rozhodně nebude. Nesmí to být ovšem nějaká oslepující lihovina,“ varuje. A jako recept uvádí maminčinu uzdravující polévku. „Musí jít ale o opravdu hustý slepičí vývar, ten vás napraví. Takovou umí jen moje maminka. Ale stejnou službu udělá i vývar hovězí a také zaručená poctivá česnečka,“ říká zpěvačka, která konec roku stráví v Polsku.

Jeden rok piju, druhý ne, říká kreslíř Petr Urban. Letos nepije

Já řeším Silvestra tak, že buď pít můžu nebo pít nemůžu. Letos mám ten rok, co nemůžu, takže pařit budu jen do půlnoci. Je to ovšem trochu krutý, když ostatní pokračují třeba do čtyř do rána,“ říká známý kreslíř, který si tímto způsobem hlídá své zdraví.

„Když mám hodně práce, to znamená, že jen sedím a kreslím, k tomu trošku popíjím, tak to asi není ideální životní styl,“ vysvětluje. A rada jak léčit kocovinu? „Když už to na Silvestra přeženete, tak je nejlepší v tom pokračovat. A léčit se třeba až 6. ledna. To už není novoroční kocovina.

To je už takový přijatelnější. Nejlepším lékem je klasický vývar. To už znaly naše babičky. A co by radil Ruda Pivrnec? „Ten tohle fakt neřeší, protože má játra kreslený!“